داورزنی: به بازیکنان قدیمی تیم ملی استراحت دادیم

رئیس فدراسیون والیبال گفت: مردم انتظارات بالاتری از تیم ملی دارند، اما به جوان‌ها فرصت دادیم تا تیم را همراهی کنند. دو باخت هفته اول و کمی افت‌وخیز آن‌ها مردم را نگران کرد، اما همان موقع هم از مردم خواستم به جوانان فرصت بدهند تا خودشان را اثبات کنند.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، «محمدرضا داورزنی» درخصوص مسابقه تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان در هفته سوم لیگ ملت‌ها که شب گذشته با پیروزی سه بر دوی مردان والیبال ایران برگزار شد، اظهار کرد: شاهکار بزرگ ملی‌پوشان را تبریک می‌گویم. مردم از شروع لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۲ به دلیل تغییر نسل تیم ملی نگرانی داشتند که طبیعی بود.

وی با بیان این‌که بازیکنان جوان به تیم ملی تزریق کردیم و به قدیمی‌ترها استراحت دادیم تا به باشگاه‌هایشان برسند، گفت: به جوان‌ها فرصت دادیم تا تیم را همراهی کنند. مردم انتظارات بالاتری از تیم ملی دارند؛ دو باخت هفته اول و کمی افت‌وخیز آن‌ها مردم را نگران کرد، اما همان موقع هم از مردم خواستم تا به جوانان فرصت بدهند تا خودشان را اثبات کنند.

رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: تیم ایران در هفته دوم هم دو برد و دو باخت داشت، اما باخت برابر بلغارستان کمی توقعات مردم را جواب نداد که خوشبختانه با شکست آمریکا و کانادا، رضایت در مردم به وجود آمد. البته باز هم از مردم می‌خواهیم صبوری کنند؛ زیرا تیم ملی در ریل موفقیت خود قرار گرفته است و هفته سوم می‌تواند شرایط بهتری داشته باشد.

داورزنی تصریح کرد: تیمی که ۶ بازیکن زیر ۲۱ سال دارد و سه بازیکن شاخص آن (جواد کریمی، علی‌اصغر مجرد و میثم صالحی) در حال درمان و ریکاوری هستند و در آینده به تیم اضافه خواهند شد، نگرانی کارشناسان و مربیان از باخت تیم ملی طبیعی است. به عنوان مثال تصور عموم، برد ایران برابر ژاپن بود اما اینکه چرا امسال به ژاپن باختیم، موضوعی است که علاقه‌مندان به والیبال را نگران کرد.

وی با تاکید بر این‌که فدراسیون والیبال باید این فضا را مدیریت می‌کرد تا تیم به خودباوری برسد، گفت: ژاپن کشور ریشه‌داری در والیبال دنیاست و با بازسازی که انجام داده، چند سال است خوب کار می‌کند؛ باید بهتر از ژاپن برنامه‌ریزی و کار کنیم تا بتوانیم در آینده تیم این کشور را شکست دهیم.

رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: خوشبختانه تیم ملی در دیدار با لهستان نشان داد که از آن امیدواری و اعتماد می‌توانیم به خوبی بهره ببریم. خیلی مهم است که بازیکنان جوان ایران به این خودباوری برسند که می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند و مقابل تیم‌های بزرگ دنیا، خوب بازی کنند. تیم ایران مقابل بیش از ۱۰ هزار تماشاگر لهستانی با تیم ملی این کشور بازی کرد؛ بازی‌ای که حتی می‌توانست با نتیجه سه بر یک تمام شود، اما بچه‌ها در ست پنجم امیدواری در آینده را به نمایش گذاشتند.

داورزنی با یادآوری این‌که تیم ملی والیبال ایران، این هفته سه مسابقه دیگر دارد که به امید خدا در همین مسیر موفقیت دنبال خواهند کرد، گفت: تیم ایران شانس صعود به دور نهایی لیگ ملت‌ها را هم دارد. وجود این جوانان ارزشمند را به مردم تبریک می‌گویم؛ پیروزی آن‌ها مقابل تیم‌های بزرگ دنیا مانند آمریکا ساده نیست، برد لهستان ساده نیست.

وی ادامه داد: تیم ملی در ادامه با ایتالیا، صربستان و اسلونی بازی دارد که مطمئناً باز می‌تواند کام مردم را شیرین کند و لبخند را به لبان مردم بیاورد. البته نکته مهم برای فدراسیون، این است که بازیکنان رفته‌رفته اعتماد به نفس لازم را پیدا کنند. دلهره و استرسی که روی بازیکنان بود، برداشته شده و روان‌تر و بهتر بازی می‌کنند. شک نکنید این تیم آینده خوبی دارد و با اضافه شدن سه بازیکنی که دوره درمان را طی می‌کنند، تیم ملی والیبال ایران شرایط خیلی بهتری پیدا خواهد کرد. مطمئن هستم ریل موفقیتی که تیم ملی روی آن حرکت می‌کند، والیبال ایران را به قله‌های افتخار خواهد رساند.

رئیس فدراسیون والیبال درباره دیدار روز _پنجشنبه شانزدهم تیرماه_ ایران و ایتالیا و پیش‌بینی نتیجه گفت: تیم ایران توانایی دارد همه رقبایش را شکست دهد البته احتمال شکست هم وجود دارد. این نوسانات برای تیم جوانی که ۶ نفر از بازیکنانش تجربه میدان‌های بزرگ را ندارند، طبیعی است. به همین دلیل پیش‌بینی نتایج کار سختی است. هیچ‌کدام از کارشناسان در هفته دوم تصور برد ایران برابر آمریکا را نداشتند. مطمئنم قبل از بازی ایران و لهستان هم کارشناسان تصور شکست لهستان را نداشتند، کمتر علاقه‌مند و کارشناس والیبالی این پیروزی را پیش‌بینی می‌کرد، چه بسا تیم ایران می‌توانست بازی را در ست چهارم با نتیجه سه بر یک تمام کند، اما جذابیت بازی طوری بود که بچه‌ها در ست پنجم مقتدرانه‌تر برنده شوند. آن‌ها نشان دادند دارای خودباوری برای بازی خوب مقابل تیم‌های بزرگ دنیا هستند.

وی ادامه داد: تیم ایران بازی قشنگی با ایتالیا خواهد داشت، بازی با صربستان که کولاکوویچ سرمربی سابق ایران هدایت آن را برعهده دارد نیز خیلی جالب خواهد بود، همین‌طور مسابقه با اسلوونی.

رئیس فدراسیون والیبال با یادآوری این موضوع که به ملی‌پوشان تاکید کردم که مهم بازی خوب است و نتیجه اهمیت ندارد، افزود: برای ما خیلی مهم است که بازیکنان خودباوری را تقویت کنند و بازی خودشان را انجام دهند. ملی‌پوشان ایران هر وقت خودشان بودند و بازی خود را انجام دادند، مقابل قدرت‌های بزرگ دنیا برنده شدند، ولی ترس و نگرانی درونی از باخت، باعث واگذاری نتیجه شده است. به همین دلیل نتیجه سه بازی آینده را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

داورزنی با بیان اینکه از بچه‌ها خواسته‌ام از چیزی نترسند و بازی خودشان را انجام دهند، ادامه داد: به بازیکنان تاکید کردم که از بازی خودشان لذت ببرند. وقتی کسی از عملکردش در زمین منهای نتیجه راضی باشد، رضایت و لذت از بازی به مردم هم منتقل می‌شود. پیام‌های زیادی پس از پیروزی ایران برابر لهستان از مردم داشتم که اکثریت مردم و کارشناسان از بازی بچه‌ها راضی بودند. همه تبریک گفتند و تشکر کردند.

وی درباره حضورش در لهستان و این‌که آیا حضورش به معنای علاقه او برای صعود تیم ملی والیبال به دور نهایی لیگ ملت‌هاست، گفت: در این سال‌ها کمتر پیش آمده که در لیگ جهانی و لیگ ملت‌ها کنار تیم باشم، اما با تغییر نسل و تغییر کادر فنی به کادر تمام‌ایرانی، کنارشان آمدم تا بدانند برای کارشان ارزش قائل هستیم. باید ترس از باخت را از تیم برداریم. آمده‌ام تا با همراهی کادر به آن‌ها بگویم صددرصد از آن‌ها حمایت می‌کنم؛ چراکه نتایج هفته اول بازتاب خوبی نداشت و این مسئله فشار سنگینی به بازیکنان و کادر آورد، بنابراین آمدم تا قوت قلب کادر فنی و بازیکنان باشم تا شرایط روز به روز بهتر شود.

کد خبر 586401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.