امیرعبداللهیان: روابط تهران و دمشق راهبردی است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران که در دمشق به سر می برد گفت: بی تردید روابط ایران و سوریه، روابطی راهبردی است.

به گزارش ایمنا، عبداللهیان که در کنفرانس مطبوعاتی با فیصل المقداد همتای سوری خود در دمشق سخن می گفت، اظهار کرد: ما با تمام توان در کنار سوریه در برابر تروریسم ایستاده ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر این که تهران آماده هر گونه ارائه طرحی برای حل سیاسی بحران سوریه است، گفت: ما مخالف هرگونه اقدام نظامی در سوریه هستیم.

وی با اشاره به دیدار دوساعته با بشار اسد رییس جمهوری سوریه، گفت: در این دیدار، روابط دوجانبه و تحولات منطقه را بررسی کرده است.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ایران تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع جنگ نظامی در شمال سوریه بکار خواهد بست.

وی به دیدار چند روز گذشته خود به آنکارا اشاره کرد و افزود: با مقامات ترکیه صحبت و به آنان تأکید کردم که تنها راه حل [برای رفع نگرانی آنکارا] انجام گفت وگو میان مقامات امنیتی ترکیه و سوریه است.

امیرعبداللهیان با اشاره به این که هرگونه انجام عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، موجب بی‌ثباتی در منطقه خواهد شد، هرگونه دخالت بیگانه در منطقه را نادرست و موجب پیچیده‌تر شدن اوضاع در منطقه دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت که سوریه در خط مقدم مقابل صهیونیست های اشغالگر ایستاده است و ما حمایت قاطع خود را از مقاومت برای تضمین امنیت پایدار در منطقه انجام می‌دهیم.

وی روابط تهران و دمشق را راهبردی خواند و تصریح کرد که در دیدارش به سوریه به موضوعات مورد اهتمام مشترک میان دو کشور به ویژه همکاری بلندمدت در زمینه اقتصادی پرداخته شده است.

فیصل المقداد نیز در این باره گفت: ما تلاش‌ کشورهای غربی برای توسعه دایره تروریسم و جنگ را در برخی مناطق محکوم می‌کنیم.

وزیر امورخارجه سوریه تصریح کرد: ما به برادران فلسطینی‌مان می‌گوییم که ما در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی در کنار شما هستیم.

المقداد، خطاب به اشغالگران صهیونیست هشدار داد: ما مرز داریم و می توانیم با حملات شما مقابله کنیم.

منبع: ایرنا

وزیر امور خارجه سوریه همچنین تصریح کرد: با عبداللهیان در خصوص مسیر مذاکرات ژنو و آستانه صحبت کرده است و دولت دمشق، موافق تهران برای طی کردن این دو مسیر است.

المقداد همچنین گفت: در این دیدار در مورد روابط دوجانبه و بهبود روابط بین کشورهای همسایه گفت وگوی عمیقی انجام شده است.

سخنان المقداد چند ساعت پس از حمله دیگر رژیم صهیونیستی به سوریه صورت می‌گیرد.

کد خبر 585588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.