۹۷ گلوگاه فساد شناسایی شد/سامانه ثبت سفارش خودرو کفایت لازم را ندارد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه تا زمانی که منشأ فساد شناسایی نشود صرفاً برخورد با مفسد کفایت نمی‌کند، گفت: حدود ۹۷ گلوگاه فساد شناسایی شده است و امیدوارم با همکاری دولت بتوانیم آن‌ها را مسدود کنیم.

به گزارش ایمنا، ذبیح‌الله خدائیان روز یکشنبه در نشست خبری ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و یاد و خاطره شهدای هفتم تیر به ویژه شهید آیت‌الله دکتر بهشتی، اظهار کرد: برای مسدودسازی گلوگاه‌های فساد حدود دو هزار مسئله را در سطح کشور شناسایی کردیم و به حدود ۲۰۰ ابر چالش رسیدیم.

وی ادامه داد: در دوران تحول و تعالی در سازمان بازرسی کل کشور سعی داریم تا نظارت‌ها و بازرسی‌ها را به جای موضوع محور به مسئله محور سوق دهیم و برنامه‌ها را بر این اساس برنامه‌ریزی کنیم؛ زیرا در کشور مسائل مهمی مطرح است و باید بتوانیم راه‌حل مؤثر و مناسب برای این مسائل داشته باشیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: در سال گذشته تعداد پنج هزار بازرسی انجام شده و یک هزار پرونده کیفری و دو هزار و ۶۰۰ پرونده تخلفاتی در این راستا تشکیل شده است، همچنین چندین هزار هشدار به مراجع ذی‌صلاح منعکس شده است.

وی با ابراز امیدواری گفت: هدف پیشگیری از وقوع جرم با کمک دولت به جایی برسیم که نیاز به برخورد با افراد نباشد.

مسئولان جهاد کشاورزی، گمرک و سازمان غذا و دارو در دولت قبل به وظایف خود عمل نکرده بودند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به پرسشی درباره برخورد با ترک فعل مسئولان گفت: چنان‌چه مسئولان در دوران تصدی خود به وظایف قانونی عمل نکنند با آن‌ها برخورد می‌شود.

خدائیان اظهار کرد: مسئولان جهاد کشاورزی، گمرک و سازمان غذا و دارو در دولت قبل به وظایف خود عمل نکرده بودند؛ همچنین در مورد بورس هم پرونده‌های کیفری تشکیل شده است.

وی افزود: در رابطه با ترک فعل‌ها شکی نیست اگر قانون‌گذار ضمانت کیفری پیش‌بینی کرده باشد جرم است اما طبق قوانین در بسیاری از موارد برای ترک فعل ضمانت کیفری پیش‌بینی نشده است.

خدائیان گفت: گاهی مسئولی در یک پست قانون را ایفا نمی‌کند و چون کاری انجام نداده، کسی هم سراغ او نمی‌رود. ترک فعل ممکن است تاثیرش در سوءجریان‌ها بیشتر باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: ترک فعل در چند سال اخیر ویژه رسیدگی می‌شود و اخیراً قوانینی به تصویب رسیدند که برای ترک فعل، قانون گذار، مجازات و تکالیفی برشمرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به قانون جمعیت جوانی اشاره کرد.

وی ادامه داد: در بازرسی برای برخی موارد که ورود کردیم پرونده‌هایی تشکیل شده که از جمله آن‌ها می‌توان به مسئله راه اندازی سامانه تجارت اشاره کرد که برخی دستگاه‌ها به وظیفه خود عمل نکردند.

هشدار داده بودیم سامانه ثبت سفارش خودرو کفایت لازم را ندارد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد وزارت صمت در ثبت سفارش خودرو از طریق سامانه، گفت: وزارت صمت اعلام کرد که سامانه فروش خودرو راه‌اندازی شد و چند هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام کردند اما بعد از آن چند هزار نفر از این افراد بعد از مراجعه به آن‌ها اعلام کردند که ذخیره هستند و برنده اصلی محسوب نمی‌شوند این موضوع باعث نارضایتی مردم شد.

خدائیان ادامه داد: قبل از ثبت‌نام و قرعه‌کشی اعلام کرده بودیم که این سامانه کفایت لازم را ندارد و تذکرات لازم هم داده شد و وزارت صمت پاسخ داد. این پرونده در دستور کار بازرس کل مربوطه است و امیدواریم قبل از تصمیم‌گیری و اقدام، زیرساخت‌ها و تدابیر لازم فراهم شود تا شاهد نارضایتی مردم و مشکلات بعدی نباشیم.

خدائیان اضافه کرد: وزارت صمت با ارسال نامه‌ای عملکرد خود را توجیه کرد، اما با توجه به مشکلی که برای مردم در این راستا پیش آمده بود، سازمان بازرسی به مسئله ورود کرد.

ثبت ۱۰۰ هزار گزارش فساد و تخلف

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سوالی درباره سامانه سوت‌زنی و گزارشگران فساد، گفت: بهترین ناظران در کشور مردم هستند و اطلاع‌رسانی مردم قطعاً به سازمان بازرسی کمک می‌کند.

وی ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور، اداره‌کل نظارت همگانی و رسیدگی به شکایت مردمی داریم و مردم از طریق دو سامانه با عنوان شکایت و گزارش می‌توانند تخلفات و شکایات را ثبت کنند.

خدائیان اظهار کرد: از ابتدای راه‌اندازی و فعالیت این سامانه تاکنون تعداد ۱۰۰ هزار مورد تخلف و جرم و شکایت از سوی مردم ثبت شده‌است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر حفظ محرمانگی هویت افرادی که گزارش‌ها را در سامانه ثبت و اعلام می‌کنند، افزود: مشخصات این افراد محفوظ باقی می‌ماند.

کاهش خودروهای ناقص و افزایش تحویل خودرو نتیجه پیگیری سازمان بازرسی کل کشور در بازار خودرو

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به پرسشی درباره تفهیم اتهام دو خودروساز داخلی و نتیجه بررسی‌های سازمان بازرسی کل کشور، گفت: ۱۷۰ هزار خودروی ناقص در انبارها موجود بود که با ورود و پیگیری‌های سازمان بازرسی کل کشور و همکاری دولت و شخص رئیس‌جمهور، تعداد خودروها کاهش یافت و به ۴۵ هزار خودرو رسید و تا اوایل شهریور اعلام کردند که تا ۱۵ هزار خودرو کاهش می‌یابد.

وی افزود: تعداد خودرویی که در اختیار مردم قرار گرفت هم افزایش یافت. پس از آن هم مدیران جدید این دو خودروسازی روی کار آمدند و موضوع با آن‌ها هم مطرح شد.

پرونده ویلموتس منتظر اعلام نظر مرجع قضائی

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات سازمان بازرسی در پرونده ویلموتس گفت: این پرونده از سوی سازمان بازرسی کل کشور پیگیری می‌شود و منتظر اعلام نظر مرجع قضائی هستیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 584237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.