عوامل موثر در گسترش وبا چیست؟/هشدارهای وبایی را جدی بگیرید

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: موادغذایی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها و مواد خام باید به صورت صحیح شسته شوند تا افراد و خانواده‌ها دچار مشکل و بیماری نشوند، زیرا یکی دیگر از راه‌های انتقال وبا تمیز نشستن موادغذایی خام است.

به گزارش ایمنا، مینو محرز درباره وضعیت وبا در ایران، اظهار کرد: منشأ اصلی این بیماری از کشورهای مجاور و همسایه یعنی افغانستان و پاکستان است، زیرا برخی اتباع پاکستانی و افغانی که برای کار به کشور ما وارد می‌شوند به دلیل نداشتن جای خواب و استراحتگاه در کنار زمین‌های کشاورزی به استراحت پرداخته و کارهای روزمره خود را در همان مکان انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه این کار باعث می‌شود تا محصولات کشاورزی به میکروب آلوده شود، افزود: این موارد باعث می‌شود که بیماری افزایش پیدا کند و فراگیر شود.

متخصص بیماری‌های عفونی در ادامه درباره دلایل راه‌های انتقال این بیماری گفت: یکی از راه‌های انتقال این بیماری مهاجرت برخی اتباع افغانی و پاکستانی به ایران است و این کار باعث می‌شود تا این بیماری مانند سال‌های قبل افزایش پیدا کند.

متخصص بیماری‌های عفونی افزود: موادغذایی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها و مواد خام باید به صورت صحیح شسته شوند تا افراد و خانواده‌ها دچار مشکل و بیماری نشوند، زیرا یکی دیگر از راه‌های انتقال این بیماری تمیز نشستن موادغذایی خام است.

محرز در ادامه افزود: حتماً باید قبل از استفاده از موادغذایی خام مانند: سبزی‌ها و میوه‌ها آن را چند دقیقه در مخلوط آب نمک و یا آب سرکه بگذاریم تا میکروب‌زدایی شود و بعد از آبکشی شروع به مصرف کردن آن‌ها کنیم.

وی گفت: این بیماری از انسان به انسان انتقال پیدا نمی‌کند، مگر اینکه یک فرد با دست‌های آلوده به مواد غذایی دست بزند و بقیه افراد از آن موادغذایی استفاده کنند که در این صورت یا سایر افراد در معرض این بیماری قرار می‌گیرند و یا ممکن است به آن هم دچار شوند.

گفتنی است؛ طبق اعلام وزارت بهداشت طی سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ هر سال در کشور یک مورد ابتلاء به وبا داشته‌ایم و امسال نیز تاکنون کمتر از ۱۰ مورد مشکوک وبا گزارش شده است.

منبع: آنا

کد خبر 584029

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.