اقدامات غیرمسئولانه گروه هفت عامل تورم جهانی است

رئیس‌جمهور روسیه با رد اتهامات اعضای گروه هفت مبنی بر اینکه عملیات ویژه روسیه در اوکراین عامل تورم جهانی است، اقدامات غیرمسئولانه گروه هفت را عامل این بحران عنوان‌ کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین در نشست ویدئوکنفرانسی سران کشورهای گروه بریکس که به میزبانی چین برگزار شد، اظهار کرد: افزایش شدید تورم دیروز اتفاق نیافتاده است بلکه نتیجه سال‌ها سیاست کلان اقتصادی غیرمسئولانه کشورهای عضو گروه هفت است.

وی با اشاره به اختلال در زنجیره تأمین و نظام مالی و تجاری جهان، افزود: روسیه مانع صادرات غلات اوکراین نمی‌شود و برخی به این نگرانی‌های ساختگی دامن می‌زنند.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: روسیه آماده عمل به تمامی تعهدات خود در حوزه تأمین محصولات کشاورزی، کود شیمیایی، حامل‌های انرژی و دیگر محصولات حیاتی است.

پوتین از تلاش برخی کشورها برای تضعیف نقش سازمان ملل در جهان انتقاد کرد و گفت: برخی موضوع ایجاد نظم مبتنی بر قانون را مطرح می‌کنند اما سوال اینجاست که کدام قوانین منظور است و چه کسانی قرار است این قوانین را بنویسند.

وی خواستار تلاش گروه بریکس پلاس برای ایجاد نظمی چندقطبی در جهان بر اساس مردم سالاری واقعی شد.

رئیس جمهوری روسیه امروز به دعوت رسمی شیء جیپینگ رئیس جمهوری خلق چین در چهاردهمین اجلاس سران بریکس و جمع دیگری از کشورها موسوم به «بریکس پلاس» سخنرانی کرد. این اجلاس به صورت مجازی برگزار شد. مسئولان برگزاری نشست بریکس، موضوع اصلی آن را «گفت‌وگوهای سطح بالا برای توسعه جهانی» اعلام کرده‌اند.

بریکس شامل اقتصادهای نوظهور از جمله چین، روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی است و ایده شکل‌گیری آن به سال ۲۰۰۰ برمی‌گردد. اولین اجلاسیه بریکس در سال ۲۰۰۹ برگزار شده و در روزهای گذشته چین میزبان چهاردهمین اجلاسیه بوده است. بریکس نمایانگر نیمی از جمعیت جهان است و بخش قابل توجهی از قدرت اقتصادی دنیا را در اختیار دارد. در اجلاس بریکس‌پلاس، صرفاً ایران از منطقه خاورمیانه دعوت شده است.

منبع: ایرنا

کد خبر 583872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.