توسعه مناسبات اقتصادی ایران با کشورهای آسیای میانه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت‌: طبق گزارش معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه بنای دولت آن است که تا سال آینده جلساتی با ۴۸ کمیسیون مشترک اقتصادی با کشورهای مختلف تشکیل دهند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، ابوالفضل عمویی در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار کرد: این جلسه با حضور صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه تشکیل شد.

وی افزود: دیپلماسی اقتصادی یکی از موضوعات با اولویت در دولت سیزدهم است که فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه شروع شده است. طبق گزارش آقای صفری، در شش موضوع روند پیشرفت فعالیت‌های حوزه دیپلماسی اقتصادی در حال پیگیری است که شامل صادرات، خدمات فنی و مهندسی، دیپلماسی انرژی، واردات و انتقال تکنولوژی می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در حوزه کشورهای آسیای میانه اقدامات خوبی صورت گرفته که شامل تردد مقامات مختلف کشورهای آسیای میانه به تهران هستیم. همچنین مقامات کشورمان از جمله رئیس جمهور، سفرهایی به این حوزه داشتند و در مجموع پیشرفت در این حوزه زیاد بوده است.

عمویی اضافه کرد: به غیر از منطقه آسیای میانه، دولت بر حوزه‌های آمریکای لاتین و آفریقا هم متمرکز شده است. یکی از مصادیق پیشبرد کار در حوزه دیپلماسی اقتصادی، برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی با کشورهای مختلف بوده که از ابتدای دولت سیزدهم تحرک جدی در این زمینه انجام شده است.

وی با بیان اینکه کشور ما ۴۸ کمیسیون اقتصادی مشترک با کشورهای دنیا دارد، گفت: بنای دولت این است که تا سال آینده با همه این کمیسیون‌ها، تشکیل جلسه دهد. طبق گزارش ارائه شده، دولت قبل تحرک جدی در این زمینه نداشته، اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم تا پایان سال گذشته، شش کمیسیون مشترک در این زمینه تشکیل و در سه ماهه نخست امسال هم جلسات شش کمیسیون مشترک دیگر هم برگزار شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: برای برگزاری دور بعدی جلسات کمیسیون‌ها برنامه‌ریزی‌هایی در حال انجام است.

به گفته وی نمایندگان در این جلسه ضمن تأکید بر اولویت تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی به اهمیت کشورهای مختلف و بازار همسایه و حوزه ترانزیت تأکید کردند.

کد خبر 583609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.