فرونشست اصفهان ذیل مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود پیگیری می‌شود

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب‌منطقه‌ای اصفهان از پیگیری فرونشست اصفهان ذیل پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود خبر داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی شرکت آب‌منطقه‌ای اصفهان، علی رائیجیان اظهار کرد: ساماندهی مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود، ضمن تغییراتی با تشکیل چهار کمیته تخصصی هیدرولوژی، حقابه‌ها و مشارکت‌های اجتماعی، مدیریت یکپارچه و فرونشست به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور و هیئت دولت به اصفهان طی هفته گذشته افزود: با تأکید بر پیگیری موارد مطرح شده در این سفر، بحث شناسایی ابعاد و حجم فرونشست اصفهان و راه‌حل‌های کوتاه‌مدت آن از اولویت برخوردار است.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب‌منطقه‌ای اصفهان با تأکید بر اینکه کنترل فرونشست در اصفهان اهمیت حیاتی دارد، گفت: با تأکید هیئت دولت و نگاه ویژه رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود و حوضه‌های جنوب غربی فلات، فرونشست اصفهان در سند راهبردی زاینده‌رود دیده خواهد شد.

رائیجیان با بیان اینکه به دلیل برگشت‌ناپذیر بودن پدیده فرونشست، بررسی احتمال وقوع این پدیده در دشت و شهر اصفهان و پیش‌بینی وقوع آن پیش از بروز گسترده و تأثیر مخرب آن بر این شهر تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: مطالعات بررسی ابعاد فرونشست در دشت اصفهان، برخوار و کوهپایه و سگزی توسط واحد مطالعات شرکت انجام شده است و تکمیل آن ذیل پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده رود انجام خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه پیش از این پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود از سه فاز جمع‌آوری آمار، اطلاعات و تهیه ابزار مدیریتی، توسعه راهبردها؛ تجهیزات و اجرای پروژه و ارائه و تعمیم نتایج پروژه تشکیل شده است، خاطر نشان کرد: دو فاز از مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود انجام شده است.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اهداف پروژه را مصرف پایدار آب در طول رودخانه و ایجاد تعادل بین منافع مصرف‌کنندگان مختلف بر شمرد و تصریح کرد: مشارکت و در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و همکاری‌های لازم میان ذی‌نفعان راه‌حل معضلات آبی در حوضه زاینده‌رود است.

رائیجیان با تأکید بر کارشناسان توانمند موجود پروژه مستقر در شرکت مدیریت منابع آب ایران، شرکت آب‌منطقه‌ای اصفهان و چهارمحال‌وبختیاری، خاطرنشان کرد: با تلاش‌های داوطلبانه همکاران و استفاده از فناوری‌های نوین جهانی و در قالب WMT – Water Management Tool، سه مدل آب سطحیSWAT، آب زیرزمینی FEFLOW و تخصیص آب MIKEHydrobasin در این پروژه طرح‌ریزی شده است و هر سه از این به بعد ذیل کمیته مدیریت یکپارچه در پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده رود قرار دارند.

وی افزود: در مدل آب سطحی SWAT پارامترهای ورودی تا سال ۱۳۹۸ به‌روزرسانی شده‌اند و این مرحله هم اکنون در حال آموزش و به‌روزرسانی مجدد است.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب‌منطقه‌ای اصفهان با برشمردن حقابه برآن رودخانه زاینده‌رود مشتمل بر محیط‌زیست، پایداری جریان رودخانه و تالاب گاوخونی، حقابه برآن اصفهان، حقابه برآن طومار شیخ بهایی، سهم‌آبه برآن اصفهان، حقابه برآن آب سد زاینده‌رود و تونل اول، حقابه شرب و حقابه صنعت، ابراز امیدواری کرد: امیدواریم با نهایی شدن این پروژه بتوانیم توسعه و مدیریت هماهنگ آب، خاک و منابع وابسته را برای رفاه اقتصادی و اجتماعی به شیوه‌ای عادلانه، بدون برهم خوردن پایداری اکوسیستم‌های حیاتی افزایش دهیم.

رائیجیان با تأکید بر اینکه به دنبال ارائه مدلی هستیم که تأمین حداقل سرآنه آب قابل دسترس حوضه زاینده‌رود را در پی داشته باشد، افزود: این مدل باید این قابلیت و توانایی را داشته باشد که حوضه زاینده‌رود را از شرایط درگیری، تنش و نزاع بر سر آب خارج کند و توان پاسخ‌گویی به رشد جمعیت و تأمین پایدار آب را در آینده داشته باشد.

به گزارش ایمنا، جلسه بررسی اقدامات انجام گرفته در پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود، تبیین توانمندی‌های مهندسان مشاور در برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آب حوضه‌های آبریز و ارائه چالش‌ها با حضور نمایندگان رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود و حوضه‌های جنوب غربی فلات، مدیران و کارشناسان همکار پروژه در دو استان اصفهان و چهارمحال‌وبختیاری و نماینده شرکت INTER3، شرکت‌های مشاور جاماب و آبگستران، روز گذشته بیست‌ونهم خردادماه در سالن کنفرانس شرکت آب‌منطقه‌ای اصفهان برگزار شد.

کد خبر 583044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.