الکاظمی: مذاکرات ایران و عربستان پیشرفت داشته است

نخست‌وزیر عراق از پیشرفت در مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و عربستان خبر داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از شبکه المیادین، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در سخنانی تصریح کرد: عراق نقش مهمی در نزدیک کردن دیدگاه‌های کشورهای منطقه با میزبانی گفت‌وگو بین عربستان و ایران بازی کرده است.

وی افزود: مذاکرات ایران و عربستان که در بغداد برگزار شد، "به مراحل پیشرفته‌ای رسید."

پیش‌تر فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق نیز گفته بود که مذاکرات بین عربستان و ایران "مثبت" بوده است.

وزیر امور خارجه عربستان سوم خردادماه سال جاری با ایراد سخنانی در نشست مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرده بود که پیشرفت‌هایی در مذاکرات با ایران حاصل شده است.

«فیصل بن فرحان» با این حال مدعی شده بود که پیشرفت‌های حاصل شده از نگاه او کافی نیست.

مذاکرات ایران و عربستان از چند ماه پیش در عراق آغاز شد و بر اساس اظهارات قبلی مقامات دو کشور، دو طرف تاکنون پنج دور مذاکره انجام داده‌اند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بیست‌وهفتم اردیبهشت‌ماه گذشته درباره آخرین دور مذاکرات با عربستان به خبرنگاران گفته بود: دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی در بغداد با تلاش‌هایی که دولت عراق انجام داده بود و تمهیدات و مساعدت‌های دولت عمان روز پنجشنبه هفته گذشته برگزار شد و گفت‌وگوها رو به جلو و مثبت بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا خبر جدیدی در خصوص مذاکرات ایران و عربستان سعودی مطرح شده است، تاکید کرده بود: تحول جدیدی از زمان آخرین دور مذاکرات تاکنون رخ نداده است.

خطیب‌زاده بدون اظهارنظر در خصوص ادعای مطرح شده در مورد دیدار احتمالی وزیران امور خارجه ایران و عربستان در بغداد گفته بود: همانند همه مذاکراتی از این دست، موضوعات چندی از جمله در خصوص شیوه ادامه گفت‌وگوها و سطح پیگیری آن‌ها در آن نشست مطرح شده که در دستور کار دو طرف برای آینده قرار دارد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز روز ششم خردادماه جاری به نقل از یک مقام وزارت خارجه عربستان سعودی بدون ذکر نام گزارش داده بود که دیداری بین وزیر خارجه این کشور با وزیر خارجه ایران در آینده نزدیک مقرر نشده است.‌

کد خبر 580457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.