اولین جلسه دادگاه کیفری اتوبوس خبرنگاران تشکیل شد

وکیل شاکیان اتوبوس خبرنگاران گفت: امروز اولین جلسه دادگاه کیفری اتوبوس خبرنگاران در راستای اعتراض به قرار منع تعقیب که تیرماه سال گذشته در جاده نقده واژگون و منجر به فوت دو خبرنگار و زخمی شدن سایر خبرنگاران شده بود، در ارومیه برگزار شد.

به گزارش ایمنا، محمد داسمه اظهار کرد: دادگاه امروز چند ساعت طول کشید که اولیای دم ریحانه یاسینی (خبرنگار متوفی ایرنا در حادثه) و مهشاد کریمی (خبرنگار متوفی ایسنا در حادثه) نیز حضور داشتند.

وی افزود: من هم به عنوان وکیل خبرنگاران در جلسه حضور داشتم، دلایل خود را مطرح کردیم، همچنین مباحث فنی را هم گفتیم اینکه اتوبوس معیوب بود و سیستم " ریتاردر" اتوبوس خراب بود، همچنین مباحث حقوقی در زمینه اسباب مسئولیت و اشتراک در مسئولیت را از باب فقهی و قانونی بیان کردیم و تمام حاضران در جلسه اعم از اولیای دم و خبرنگاران اعلام کردند که خواسته ما عدالت و تعقیب، محاکمه و محکومیت مدیرانی است که در این حادثه کوتاهی و قصور کردند و مسبب این تصادف بودند.

وکیل شاکیان اتوبوس خبرنگاران ادامه داد: در این جلسه دادگاه، از سوی شاکیان اعلام شد که صرفاً به دنبال راننده نیستند و هدفشان هم مسائل مادی نیست بلکه هدف محکومیت مدیرانی است که تخلف کردند و باید بابت خطاهایشان محاکمه شوند و هم اینکه موارد مشابهی اتفاق نیفتد.

وکیل پایه یک دادگستری ادامه داد: قاضی هم به تمام صحبت‌ها گوش داد و تمام موارد ثبت شد؛ امیدواریم مسئولان مربوطه به علت قصور و تقصیری که در اجرای این برنامه داشتند محاکمه و در نهایت محکوم شوند.

وی تاکید کرد: خبرنگاران، من و وکیل ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی به اتفاق تقاضای محکومیت مسئولان سفر را مطرح کردیم. در زمینه عدلیه اثبات، نظریه کمیسیون عالی تصادفات، گزارشات تحقیقی و عمقی سازمان حمل و نقل جاده‌ای کشور و نظر فرمانده پلیس راه را در پرونده قرار دادیم، همچنین در زمینه حقوقی و حتی اسباب طولی هم معتقد بودیم که اشتراک در مسئولیت است و هر کسی به سهم خودش مقصر است بر این اساس یک اظهارنامه قطعی هم ارائه کردیم.

به گفته وی با توجه به مهم بودن پرونده، پرونده توسط رئیس مجتمع شهید بهشتی محاکم ارومیه شخصاً رسیدگی شد.

دوم تیرماه سال گذشته ۲۱ نفر از خبرنگاران رسانه‌های مختلف حوزه محیط‌زیست برای بازدید از پروژه‌های آبرسانی به دریاچه ارومیه راهی ارومیه شدند اما در مسیر با واژگونی اتوبوس حامل این خبرنگاران دو تن از آنها (مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا و ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا) جان خود را از دست دادند.

منبع: ایرنا

کد خبر 580303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.