امشب خوشه ستاره‌ای M10 را رصد کنید

کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان گفت: خوشه ستاره‌ای M10 دوشنبه _شانزدهم خردادماه_ حدود ساعت ۲۰:۵۰ در موقعیتی ۲۴ درجه بالاتر از افق شرقی ناظر زمینی قابل مشاهده خواهد بود سپس ساعت ۰۰:۵۳ در موقعیتی ۵۸ درجه بالاتر از افق جنوبی به بالاترین نقطه خود در آسمان می‌رسد.

فاطمه فخرایی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: دوشنبه _شانزدهم خردادماه_ خوشه کروی M10 در صورت فلکی مارافسای به خوبی در آسمان قابل رصد است. دیدن این خوشه کروی با میل چهار درجه و پنج دقیقه قوسی جنوبی تقریباً در تمام نقاط زمین امکان‌پذیر است. به طور دقیق می‌توان آن را در عرض‌های جغرافیایی بین ۶۵ درجه شمالی تا ۷۴ درجه جنوبی مشاهده کرد. از مختصات رصدخانه لارستان تمام شب قابل مشاهده خواهد بود. بدین صورت که هنگام غروب حدود ساعت ۲۰:۵۰ در موقعیتی ۲۴ درجه بالاتر از افق شرقی ناظر زمینی قابل مشاهده خواهد بود سپس ساعت ۰۰:۵۳ در موقعیت ۵۸ درجه بالاتر از افق جنوبی به بالاترین نقطه خود در آسمان می‌رسد و قبل از طلوع آفتاب حدود ساعت ۰۴:۵۱ در موقعیت ۲۴ درجه بالاتر از افق غربی غیرقابل رصد خواهد شد.

وی افزود: خوشه‌های کروی از ده‌ها تا صدها هزار تا حتی یک میلیون ستاره تشکیل شده‌اند. این خوشه‌ها تقریباً گرد بوده و بیشتر از ستارگان پیر تشکیل شده است و همگی در ارتباط گرانشی با هم هستند. تشکیل این خوشه‌ها به زمان شکل‌گیری کهکشان راه شیری برمی‌گردد. خوشه ستاره‌ای M10 با قدر ۶.۶ جرم کم‌نوری است و مطمئناً با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست، اما می‌توان آن را به کمک یک دوربین دو چشمی یا یک تلسکوپ را مشاهده کرد. M10 با فاصله ۲۴۷۵۰ سال نوری از ما و قطر ۱۴۰ سال نوری، با جرمی به اندازه ۲۵۰ هزار برابر جرم خورشیدی یک خوشه کروی نسبتاً متوسط است.

کد خبر 579793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.