کمک‌های بشردوستانه نباید تحت هیچ شرایطی سیاسی شود

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به آثار منازعات بر خاورمیانه گفت: منازعات و درگیری‌ها اثرات مخربی بر منطقه خاورمیانه داشته است، جایی که قوانین بین‌المللی بشردوستانه به طور آشکار نقض می‌شود.

به گزارش ایمنا، مجید تخت‌روانچی در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت با موضوع حمایت از غیرنظامیان در مخاصمات مسلحانه، با استناد به گزارش دبیرکل سازمان ملل گفت: در یمن، حملات علیه مدارس، بیمارستان‌ها، زیرساخت‌های مخابراتی، جاده‌ها، کارخانه‌ها، خانه‌ها و سایر اهداف غیرنظامی منجر به ناامنی غذایی حاد شده است که با افزایش هشت درصدی تعداد افراد نیازمند، نسبت به اوایل سال ۲۰۲۱ وضعیت وخیم‌تر شده است. به همین ترتیب، وضعیت بشردوستانه در فلسطین در نتیجه دهه‌ها اشغالگری و سیاست‌های آپارتاید رژیم اسرائیل بدتر شده است.

وی تصریح کرد: کشتار دسته‌جمعی و سیستماتیک غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان همچنان ادامه دارد و سرزمین فلسطین اشغالی بیشترین تعداد مجروحان بخش بهداشت و درمان را در جهان دارد. در غزه زیرساخت‌ها آسیب دیده است و فلسطینی‌ها به دلیل محاصره غیرقانونی از خدمات اولیه محروم شده‌اند. در سوریه، ادامه اشغال، تروریسم و تحریم‌های یک‌جانبه میلیون‌ها نفر را آواره کرده، زیرساخت‌ها آسیب دیده و دسترسی محدود به منابع حیاتی و تجارت و عرضه مواد غذایی و محصولات کشاورزی را مختل کرده است.

نماینده دائم کشورمان در ادامه تاکید کرد: حمایت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه یک اصل اساسی حقوق بشردوستانه است. با این حال، جامعه بین‌المللی شاهد رعایت نشدن قوانین بین‌المللی بشردوستانه و همچنین پاسخگو نبودن در قبال نقض شدید آن است.

سفیر ایران با اشاره به اثرات پاندمی کرونا و توزیع ناعادلانه واکسن اظهار کرد: همه‌گیری کووید -۱۹ همچنین رنج مردم را تشدید کرده و فشارهای بیشتری را بر سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی وارد کرده است. بر اساس گزارش دبیرکل، تولید واکسن‌ها به بسیاری از نقاط جهان کمک کرده‌اند تا همه‌گیری را کنترل کنند، با این حال، توزیع آنها عمیقاً نابرابر است. نزدیک به سه میلیارد نفر هنوز منتظر اولین تزریق هستند که بسیاری از آنها در مناطق درگیری با سیستم‌های بهداشتی ضعیف زندگی می‌کنند.

تخت‌روانچی در این نشست برای حمایت بیشتر از غیرنظامیان و تسهیل کمک‌های بشردوستانه در مناطق درگیر منازعات بر موارد زیر تاکید کرد:

۱) کمک‌های بشردوستانه نباید تحت هیچ شرایطی سیاسی شود.

۲) ارائه حمایت و حفاظت به طور خاص برای افرادی که بیشترین آسیب‌پذیری را دارند، مانند زنان و کودکان، در جریان مخاصمات مسلحانه بسیار مهم است. در این راستا، تحریم‌های یک‌جانبه که به طرق مختلف مانع ارسال کمک‌های بشردوستانه می‌شود، باید فوراً لغو شوند.

۳) تمام پرسنل پزشکی و بشردوستانه باید محافظت شوند.

۴) لازم است اطمینان حاصل شود که قوانین بین‌المللی بشردوستانه، به ویژه کنوانسیون‌های ۱۹۴۹ ژنو و پروتکل‌های اضافی، که به عنوان سنگ بنای چارچوب قانونی برای حمایت از غیرنظامیان عمل می‌کند، رعایت می‌شود.

۵) برای حفاظت از غیرنظامیان، مداخله نظامی از جمله محاصره و اشغال خارجی باید پایان یابد. علاوه بر این، دستیابی به یک راه‌حل سیاسی بلندمدت تنها راه برای مصون نگه داشتن غیرنظامیان از آسیب و رنج است. در این راستا، دولت‌ها باید به تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی برای جلوگیری و حل مسالمت‌آمیز منازعات عمل کنند.

۶) بسیار مهم است که سازمان ملل، به ویژه شورای امنیت، از طرف‌های منازعات بخواهد به تعهدات خود احترام بگذارند و قوانین بشردوستانه بین‌المللی را رعایت کنند تا غیرنظامیان را از سختی‌های بیشتر در امان نگه دارند.

کد خبر 577792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.