ضرورت افزایش جمعیت در ایران

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ با ابلاغ سیاست‌های حوزه خانواده مبنی بر پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت و تاکید بر افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده حجت را بر همه تمام کردند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، زهرا شمس احسان امروز _یک‌شنبه یکم خردادماه_ در شصت و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری اظهار کرد: با فرا رسیدن روز ملی جمعیت، ۳۰ اردیبهشت ماه و اهمیت موضوع جمعیت، باید یادآور شوم مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ با ابلاغ سیاست‌های حوزه خانواده مبنی بر پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت و تاکید معظم‌له بر افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و… حجت را بر همه تمام کردند. این دغدغه مهم در مجلس شورای اسلامی پیگیری و منجر به تصویب قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» شد.

وی ادامه داد: مصوبه «الزام شهرداری تهران به تشکیل ستاد مدیریت جمعیت شهر تهران» در سال ۱۳۹۴، شهرداری تهران را ملزم به تشکیل ستاد مدیریت جمعیت و اقداماتی مانند: ارائه خدمات بهداشتی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری، ارائه مشوق‌های عملی و رفع موانع ازدواج، تشویق و ترویج خانواده، استفاده از فضاهای مناسب در اختیار به منظور برگزاری مراسم ازدواج جوانان و … کرده است. در تمام این سال‌ها تنها یک جلسه ستاد جمعیت (در تاریخ ۲۹/‏۱۱/‏۹۸‬ تشکیل شده و هنوز گزارشی از اقدامات انجام شده و نتایج و اثرات آن ارائه نشده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: در دوره مدیریت جدید نیز تا این تاریخ هنوز جلسه ستاد مدیریت جمعیت برگزار نشده است، البته لازم می‌دانم از دغدغه شهردار در خصوص مساله جوانی جمعیت و عزم ایشان به راه اندازی قرارگاه جمعیت در شهر تهران تشکر کنم، گرچه اطمینان داریم این دغدغه برای شهردار و مدیران ارشد تحت امرشان وجود دارد با این حال عنصر «زمان» مهمترین مؤلفه در موضوع جمعیت است که اقدامات عاجل و البته کارشناسی را به یک فوریت غیر قابل انکار بدل کرده است.

شمس احسان تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های مرکز مطالعات راهبردی جمعیت در سال ۱۳۹۹، نرخ رشد جمعیت (۶/۰ درصد) و نرخ باروری (۶/۱ فرزند به ازای هر زن) بوده که به پایین‌ترین میزان خود در تاریخ کشور رسید و در سال ۱۳۹۹ نرخ باروری در تهران (۳/۱ فرزند به ازای هر زن) که پایین‌تر از میانگین کشور بود و نرخ ازدواج نیز با وجود رشد ۴/۴ درصدی در کل کشور، در شهر تهران ۵۸/۰ درصد کاهش داشته است. بررسی شاخص‌های سالمندی جمعیت نیز نشان می‌دهد تعداد مناطق با بیش از ۱۰ درصد جمعیت بالای ۶۵ سال از سه منطقه در سال ۱۳۹۰ به پنج منطقه در سال ۱۳۹۵ رسیده است، گزارش‌های مرکز آمار در خصوص بعد خانوار در شهر تهران نشان می‌دهد قریب به ۱۲ درصد از خانوارهای ساکن در شهر تهران تک نفره، حدود ۲۴ درصد دو نفره و ۳۰ درصد سه نفره هستند. به عبارتی ۶۶ درصد از خانوارهای تهرانی سه نفر و کمتر جمعیت دارند. در برخی مناطق شهر تهران نظیر منطقه ۷ بیش از ۲۰ درصد از جمعیت منطقه را خانوارهای تک نفره تشکیل می‌دهند، بنابراین بررسی آمارهای مربوط به سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ حاکی از آن است که سهم خانوارهای دو و سه نفره افزایش یافته و در مقابل سهم خانوارهای چهار نفره کاهش یافته است که نشان دهنده کوچک شدن بعد خانوار در شهر تهران است.

وی خاطر نشان‌کرد: انتظار می‌رود شهرداری تهران حداکثر ظرفیت‌های خود را برای تشکیل خانواده و جوانی جمعیت به‌کار گیرد. در این برنامه‌ریزی‌ها حتماً باید به الزامات و پیش نیازهای افزایش جمعیت و آماده سازی شهر برای این تغییرات توجه شود، بنابراین در این راستا پیشنهاد می‌شود: با توجه به تنوع جمعیتی از جمله افزایش آمار سالمندی در کلان شهر تهران، در راستای تحقق دسترس پذیری، امکان بهره‌مندی حداکثری از فضاهای عمومی شهر اعم از پیاده روها، بوستان‌ها، ناوگان حمل و نقل عمومی و… جهت تسهیل تردد افراد فراهم شود، شهردار تهران علاوه بر موضوعات فوق‌الذکر، حوزه‌های ذیل را با هدف تحکیم بنیان خانواده و کنشگری در بحث جمعیت در دستور کار مدیریت شهری قرار دهد و گزارشی از آخرین اقدامات انجام شده و برنامه‌های شهرداری تهران برای سال جاری را به کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: اختصاص حداقل یک چهارم از سهمیه فضاهای تبلیغات فرهنگی شهرداری تهران به موضوع تقویت بنیان خانواده، جوانی جمعیت و احیا ارزش‌های اسلامی-ایرانی حاکم بر نهاد خانواده و برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مهارت‌های تعامل با خانواده و تربیت فرزندان بر اساس برنامه‌های آموزشی تدوین‌شده در تمامی سراهای محلات شهر تهران و سایر مراکز ذی‌ربط با محوریت مادران، راه‌اندازی نظام جامع ارائه خدمات سلامت روان شامل خدمات مشاوره روانشناسی و خانواده در همه سراهای محلات شهر تهران با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی و -انجام اقدامات لازم به منظور مشارکت با بخش خصوصی و یا خرید خدمات جهت تأمین مهد کودک برای نگهداری کودکان مادران شاغل در شهرداری تهران و سازمان و مؤسسات تابعه در سطح مناطق ۲۲ گانه، بازنگری در اسناد طرح‌های توسعه شهری از جمله طرح‌های جامع و تفصیلی جهت بازنگری در ضوابط و رفع محدودیت‌های ساخت و سازهای کوچک مقیاس با هدف تأمین مسکن برای زوج‌های جوان است.

کد خبر 576807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.