به هیچ‌یک از اهداف خصوصی‌سازی نزدیک نشده‌ایم

رئیس اتاق بازرگانی ایران هدف از سیاست‌های اصل۴۴ شتاب به‌سمت رشد اقتصاد ملی، بهره‌وری منابع انسانی و افزایش سهم بخش‌های خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی بود؛ اما ارزیابی‌ها نشان می‌دهد به هیچ‌کدام از این اهداف نزدیک نشده‌ایم.

به گزارش ایمنا، «غلامحسین شافعی» در نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌سازی با اشاره به سیاست‌های اصل ۴۴، اظهار کرد: هدف این سیاست‌ها شتاب به‌سمت رشد اقتصاد ملی، بهره‌وری منابع انسانی، گسترش مالکیت در سطح عموم، ارتقای بنگاه‌ها و افزایش سهم بخش‌های خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی بود؛ اما ارزیابی‌های امروز و گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد به هیچ‌کدام از این اهداف نزدیک نیز نشدیم و به‌جای اینکه خصوصی‌سازی به‌سمت اقتصاد مولد حرکت کند، حرکتی معکوس داشته است.

وی ادامه داد: نتیجه این است که امروز چه بخش خصوصی، چه تعاونی، چه دولت و چه مجلس از روند خصوصی‌سازی ناراضی هستند؛ درواقع هم خریدار ناراضی است و هم فروشنده.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه عدم‌اصلاح مسیر ما را به‌جای مناسبی هدایت نمی‌کند، افزود: بزرگ‌ترین مشکلی که وجود دارد، نگاه بودجه‌ای به خصوصی سازی است. یعنی خصوصی‌سازی برای بودجه مورد توجه قرار می‌گیرد. رد دیون چه نسبتی با خصوصی‌سازی دارد؟ از این جیب دولت به آن جیب دولت و گرفتاری روی گرفتاری است، کجای این روند خصوصی‌سازی محسوب می‌شود؟

شافعی ادامه داد: بسیاری از اوقات فعالان اقتصادی حتی نمی‌توانند دو ماه آینده خود را تصور کنند؛ پیش‌بینی آینده مشکل است و این ریسک را بالا می‌برد. حساسیت سیاسی و اقتصادی نسبت به صاحبان خصوصی‌سازی وجود دارد؛ چراکه هنوز این باور وجود ندارد که راه نجات کشور مردمی کردن اقتصاد است.

منبع: ایسنا

کد خبر 576561

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.