رئیس جمهور طرح‌های مختلف مناطق آزاد تجاری، صنعتی ویژه اقتصادی را افتتاح کرد

 طرح‌های صنعتی، عمرانی و کشاورزی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی امروز- پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه_ با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه ریاست جمهوری، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز - بیست‌ونهم اردیبهشت‌ماه- در آئین بهره‌برداری هم‌زمان از ۸۲ پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی شورای عالی مناطق آزاد، تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با تشکر از تمامی دست‌اندرکاران اجرای این پروژه‌ها اظهار کرد: امیدوارم این طرح‌ها و اقدامات اجرا شده در جهت تولید، اشتغال و کارآفرینی با محوریت علم و فناوری برای مردم برکات زیادی داشته باشند.

وی افزود: فلسفه تأسیس مناطق آزاد تجاری این است که از ظرفیت‌های موجود در جهت تولید، اشتغال و فعالیت‌های اقتصادی نهایت بهره گرفته شود. این هدف در برخی مقاطع مورد بی‌توجهی قرار گرفته و بعضی از این مناطق تبدیل به جایگاهی برای واردات شدند در حالی که این مناطق بهترین فرصت برای صادرات هستند.

رئیس جمهور برخورداری از استاندارد و کیفیت بالا را از ویژگی‌های ضروری محصولات تولیدی در مناطق آزاد دانست و تاکید کرد: گزارش‌های ارائه شده نوید این را می‌دهد که مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به فلسفه اصلی خود یعنی تولید، اشتغال، کارآفرینی و جذب سرمایه نزدیک شده‌اند. سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و افزایش بهره‌وری دو شرط اساسی رشد اقتصادی هستند؛ هر اقدامی در جهت افزایش بهره‌وری و سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی باید مورد توجه مناسب قرار گیرد.

وی میدان دادن به بخش خصوصی برای حضور فعال در عرصه اقتصادی کشور را ضروری دانست و تصریح کرد: حضور بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ در اقتصاد از گام‌های موفقی است که باید تقویت شود.

رئیسی با اشاره به اینکه میدان دادن به بخش خصوصی از وظایف دولت است، اظهار کرد: هدایت، نظارت و حمایت سه وظیفه دولت در راستای هماهنگ‌سازی بخش خصوصی با اقتصاد است. باید به فعالیت‌های مولد در کشور میدان داد و موانع سرمایه‌گذاری در این زمینه را برطرف کرد.

وی با قدردانی از وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر دستگاه‌های اجرایی دخیل در تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، گفت: زمینه برای سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی باید بیش از پیش تسهیل شود و راه اندازی سامانه جامع صدور مجوزهای کسب و کار گامی مؤثر در این زمینه به حساب می‌آید.

رئیس جمهور خطاب به مدیران و رؤسای شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گفت: تصمیمات شما نباید دچار پیچیدگی‌های اداری شود. در برخی ادارات و سازمان‌ها شاهد گرفتاری سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی به اینگونه موانع هستیم. این روند به نحوی است که مدیران را خسته می‌کند و سرمایه‌گذار را نیز از سرمایه‌گذاری پشیمان می‌کند. در مناطق آزاد نباید چنین پیچیدگی‌ها یا روندهای اداری فرسایشی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به گزارش ارائه شده در مورد اشتغال هشت هزار نفر در طرح‌های افتتاح شده امروز، افزود: در سال مزین به شعار «تولید، اشتغال‌آفرین، دانش‌بنیان» شنیدن چنین خبرهایی مایه خوشحالی است.

رئیسی به ضرورت استفاده از نیروهای بومی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: فعالیت مناطق آزاد عموماً در نزدیکی مرزها است. در مناطق مختلف کشور نیروهای کارآمد و تحصیل کرده بسیاری داریم که می‌توان از آنها در طرح‌ها و پروژه‌ها بهره گرفت، اما اولویت جذب در هر منطقه با نیروهای کارآمد و بومی باشد.

وی با اشاره به اختیارات قانونی رؤسای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تصریح کرد: در کنار هر اختیار و حقی که به مدیران داده می‌شود، باید پاسخگویی نیز وجود داشته باشد و هر مدیر باید نسبت به تکالیف و وظایفی که بر عهده دارد، پاسخگو باشد.

رئیس جمهور اقدامات و طرح‌های اجرا شده در زمینه‌های انرژی و کشاورزی را در مناطق آزاد برای کشور ضروری دانست و تصریح کرد: عمده طرح‌های انجام شده هم مصرف داخلی دارد و هم فرصت‌های صادراتی ایجاد کرده است.

وی به نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گسترش ارتباطات با همسایگان اشاره کرد و گفت: گسترش تعاملات با منطقه اوراسیا برای کشورمان جایگاه مهمی دارد، لذا اقدامات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این منطقه می‌تواند زمینه افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه را فراهم کند.

رئیسی اظهار کرد: در برنامه هفتم توسعه جایگاه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید با توجه به اقتضائات روز بازتعریف شود.

وی بر ضرورت علمی، فناوری پایه و دانش‌بنیان بودن پروژه‌های انجام شده در کشور تاکید کرد و گفت: ضمیمه کردن دانایی‌ها به توانایی‌ها می‌تواند به انجام کارهای ماندگار در کشور منجر شده و زمینه افزایش تولید و گسترش صادرات را نیز فراهم کند.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توسعه گردشگری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: ایجاد اشتغال و افزایش صادرات منافاتی با صنعت گردشگری در این مناطق ندارد.

همچنین سعید محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گزارشی از اقدامات این شورا در سال ۱۴۰۰ ارائه داد و اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ در مناطق آزاد ۳۶ هزار میلیارد تومان و در مناطق ویژه اقتصادی ۶۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده که ۹۰ درصد آن توسط بخش خصوصی بوده است.

همچنین احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد نقش مناطق آزاد در اقتصاد کشور، گفت: مناطق آزاد در ماه‌های اخیر از دروازه‌های واردات به سمت سکوهای صادرات سوق یافته‌اند. این مناطق نقطه تماسی برای اقتصاد ایران و سرمایه‌گذاری خارجی هستند.

به گزارش ایمنا، مراسم بهره‌برداری از ۸۲ طرح صنعتی، عمرانی و کشاورزی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از طریق ویدئو کنفرانس برگزاری شد.

این طرح‌ها، با سرمایه گذاری شش هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در قشم، کیش، انزلی، ماکو، پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد و نمین افتتاح شد.

با بهره‌برداری از این طرح‌ها برای بیش از هشت هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی می‌شود.

کد خبر 576284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.