آراء و مذاکرات مجلس، هیات وزیران، مجمع تشخیص و شوراها شفاف شد

نمایندگان مجلس با تصویب ماده سه طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه گانه، چگونگی شفافیت آرای مجمع تشخیص، مجلس، هیات وزیران و شوراهای اسلامی شهر و روستا را تعیین کردند.

به گزارش ایمنا و به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز _چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ماه_ مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها با ۱۷۵ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و سه رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر در جلسه با اصل ماده سه این طرح موافقت کردند.

گفتنی است؛ احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مردم قم در مجلس، با اشاره به ابهامی که در تبصره این ماده وجود داشت، اظهار کرد: مشخص نیست تشخیص جنبه صنفی و منطقه‌ای برعهده چه کسی بوده و چگونه انجام می‌شود از این رو پیشنهاد دارم همان‌طور که کمیسیون‌های تخصصی درباره ملی و منطقه‌ای بودن سوال از وزرا عمل می‌کنند درباره این موضوع نیز نظر خود را درباره صنفی، منطقه‌ای و یا ملی بودن اعلام کنند و به صحن گزارش دهند و صحن با رأی گیری این موضوع را تشخیص دهد که براساس این تبصره تنها در صورت ملی بودن این قانون اعمال شود.

در ماده ۳ این طرح آمده است:

مشمولان این قانون از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام (فقط در اجرای اصل ۱۱۲ قانون اساسی در موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان) هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، هیأت وزیران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و شوراهای موضوع این قانون موظفند مشروح مذاکرات خود را اعم از صحن و کمیسیون‌های تابع آن‌ها و آرای مأخوذه از اعضا را به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رأی گیری شرکت نکرده اند، حداکثر ظرف یک‌ماه در پایگاه اطلاع رسانی خود با قابلیت خوانش رایانه‌ای منتشر کنند، مگر در مواردی که به موجب قانون اساسی و قوانین مربوط به هر یک از نهادهای مذکور در این قانون، تشکیل جلسه غیرعلنی یا رأی گیری مخفی پیش بینی شده باشد.

تبصره این ماده نیز اعلام می‌کند؛ در جهت استقلال نظر کارشناسی، آرا مأخوذه از نمایندگان مجلس در خصوص مصوباتی که جنبه صنفی و منطقه‌ای دارد از شمول این ماده خارج است. کمیسیون تخصصی مکلف است در پایان گزارش خود به صحن علنی، جنبه صنفی و منطقه‌ای خود را اظهار نموده و براساس رأی مجلس عمل گردد. حکم این ماده و تبصره آن در خصوص مجلس شورای اسلامی به ذیل ماده ۱۱۹ قانون آئین نامه داخلی مجلس الحاق می‌شود.

کد خبر 575946

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.