چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟/زمان فروش سهام عدالت

رئیس سازمان خصوصی‌سازی، ضمن تشریح افرادی که در لیست جاماندگان سهام‌عدالت قرار دارند، درباره نحوه فروش این سهام برای مشمولان توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایمنا، «حسین قربانزاده» در نشست خبری با اشاره به بند الف تبصره ۲ قانون بودجه، اظهار کرد: طبق این بند دولت مکلف شده است به افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و افراد واجد شرایط مطابق قانون سیاست اصل ۴۴ سهام عدالت پرداخت کند.

وی ادامه داد: ماده ۳۴ تبصره سه قانون سیاست اصل ۴۴ ساز و کاری را پیش‌بینی کرده است که وزارت رفاه افرادی که استحقاق دریافت سهام عدالت را دارند تعیین کند. در این راستا چند جلسه با وزارت رفاه برگزار شده تا به اشراف کافی در این حوزه برسیم. البته چند وقتی است که موضوع دهک‌بندی و یارانه‌ها وزارت رفاه را درگیر کرده است، اما این موضوع باید تا پایان خردادماه مشخص شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه در ابتدا قرار بود پرداخت سهام عدالت به دو دهک اول و چهار دهک بعدی باشد، تصریح کرد: اما در کشور چنین اشرافی از مجموع درآمد وجود ندارد. در ابتدا سهام عدالت براساس رده‌بندی شغلی بود، برای مثال کارمندان دولت، تاکسیرانان و خادمان مسجد، این موضوع باعث شد بعضاً افرادی که مستحق دریافت سهام عدالت نیستند، سهام عدالت دریافت کنند و برعکس. دهک‌بندی توسط وزارت رفاه انجام می‌شود؛ اما اینکه چه میزان سهام و به چه طریقی واگذار شود هنوز مشخص نیست.

قربانزاده افزود: البته ما باید سهام ارزشمندی را به مردم واگذار کنیم؛ این درحالی است که تعداد شرکت‌های دولتی ارزشمند به انگشتان دو دست هم نمی‌رسد. درواقع دست دولت برخلاف سال‌های گذشته در انتخاب سهام باز نیست. از طرف دیگر در کنار سهام عدالت باید به تکالیف دیگر دولت مانند ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بند ی تبصره دو که مرتبط با سازمان تأمین اجتماعی است، ۷۰ هزار میلیارد تومان که منابع بودجه است، ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه دولت‌ها نیز توجه کرد.

نحوه فروش سهام عدالت

قربانزاده در پاسخ به پرسش ایسنا درباره آخرین وضعیت تصمیم‌گیری درخصوص فروش سهام عدالت گفت: شورای عالی بورس باید درمورد مدل مطلوب مدیریت سهام عدالت تصمیم می‌گرفت. بر این اساس درباره افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند باید گفت که منتظر بازگشایی نمادهای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باشند تا افراد بتوانند خریدوفروش کنند؛ این اتفاق نیز زمانی رخ می‌دهد که مجامع این شرکت‌ها به درستی برگزار شود و درمورد مستقیم‌ها نیز سازمان بورس باید تعیین تکلیف کند.

منبع: ایسنا

کد خبر 575739

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.