فعالیت ۱۳۰ مرکز مشاوره در دانشگاه‌های کشور

سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۱۳۰ مرکز مشاوره در دانشگاه‌های کشور فعالیت دارند.

به گزارش ایمنا، ابراهیم نعیمی در حاشیه سفر به شیراز، در دیدار با سرپرست دانشگاه پیام نور فارس، اظهار کرد: مراکز ارائه خدمات مشاوره دانشگاه‌های کشور تا پایان سال جاری افزایش چشمگیری خواهند داشت.

وی افزود: با ارائه خدمات آموزشی در حوزه اشتغال با مشارکت سازمان فنی و حرفه‌ای و کمیته امداد، زمینه مهارت آموزی و ایجاد اشتغال برای ۱۱ هزار دانشجوی نیازمند فراهم شده است.

سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان دانشجویان وزارت علوم، دانشگاه پیام نور را دارای قابلیت‌های مهمی در بخش‌های مختلف عنوان کرد و گفت: به زودی شاهد گسترش مراکز مشاوره در سطح دانشگاه پیام نور باشیم.

نعیمی اظهار کرد: امسال بودجه مناسبی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی دانشجویان کشور دیده شده است.

راه‌اندازی کمیته‌های مشاوره در ۱۰ منطقه دانشگاه پیام نور

حامد عباسی آقا ملکی سرپرست اداره کل امور دانشجویان دانشگاه پیام نور نیز از راه‌اندازی کمیته‌های مشاوره در ۱۰ منطقه دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: در این مراکز، خدمات رایگان مشاوره‌ای به دانشجویان ارائه می‌شود.

وی گفت: علاوه بر کمیته‌های مشاوره، مراکز مشاوره خودگردان نیز در استان‌ها راه‌اندازی می‌شود. در حال حاضر این مراکز پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان نظام روانشناسی در کرج، تهران، اصفهان، اردبیل، تبریز و کاشان راه‌اندازی شده و در بقیه نقاط کشور نیز در حال اقدام است. در این مراکز علاوه بر مشاوره‌های روانشناختی، مشاوره‌های اقتصادی و… نیز به دانشجویان و سایر مخاطبان این مراکز ارائه خواهد شد.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان دانشگاه پیام نور در بخش دیگری از سخنان خود خواستار حمایت ویژه وزارت علوم از توسعه زیرساخت‌های لازم برای ایجاد مراکز مشاوره در دانشگاه پیام نور در سطح کشور شد.

وی گفت: دانشگاه پیام نور با گسترش توسعه آموزش عالی، زمینه تحصیل برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه را فراهم و فارغ‌التحصیلان باکیفیت برای نقش آفرینی در جامعه پرورش داده است.

عباسی آقا ملکی همچنین از راه‌اندازی صندوق‌های حمایت از دانشجویان در دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: این علاوه بر صندوق حامیان دانشجویان بی‌بضاعت، صندوق‌هایی در داخل دانشگاه با حمایت خیران ایجاد و به دانشجویان تسهیلات اعطا خواهند کرد و پس از فارغ‌التحصیلی و استخدام فرد، بازپرداخت این تسهیلات صورت می‌گیرد.

وی همچنین از افزایش اعتبار تسهیلات از صندوق رفاه وزارت علوم خبر داد.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان دانشگاه پیام نور همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان فنی و حرفه‌ای در راستای مهارت‌آموزی به دانشجویان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با اجرای این تفاهم‌نامه دانشجویان دانشگاه پیام نور از مهارت‌های شغلی در دوره‌های کوتاه مدت برخوردار خواهند شد.

آقا ملکی همچنین از تأمین منابع مالی لازم برای تهیه و خرید حداقل ۱۰ تبلت مخصوص دانشجویان روشندل دانشگاه پیام نور از سازمان امور دانشجویان خبر داد که پس از خرید در بین استان‌ها توزیع خواهد شد.

وی همچنین از اختصاص حدود ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار از طرف سازمان امور دانشجویان بابت حمایت از مراکز مشاوره دانشگاه پیام نور خبر داد که پس از ارزیابی‌های لازم به استان‌های فعال در زمینه مشاوره متناسب با ظریف هرکدام توزیع می‌شود.

آقا ملکی افزود: حمایت از تولیدات دانشجویان نخبه دانشگاه پیام نور از جمله برنامه‌های این معاونت است.

فارس از استان‌های موفق در زمینه توسعه خدمات مشاوره

محسن جاجرمی‌زاده، سرپرست دانشگاه پیام نور فارس نیز در این نشست گفت: وجود ۳۰ هزار دانشجوی فعال در مراکز و واحدهای فارس زمینه خوبی برای توسعه مراکز مشاوره در شیراز و استان فارس فراهم کرده است.

وی فارس را یکی از استان‌های موفق در زمینه توسعه خدمات مشاوره عنوان کرد و گفت: مرکز مشاوره در دانشگاه پیام نور استان فارس و همچنین در مرکز شیراز راه‌اندازی شده و در سایر مراکز و واحدها نیز ایجاد خواهد شد.

جاجرمی‌زاده، گفت: با راه‌اندازی این مراکز، علاوه بر دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی، خانواده‌های آنان و همچنین سایر متقاضیان نیز می‌توانند از خدمات مشاوره بهره‌مند شوند.

سرپرست دانشگاه پیام نور فارس، وجود اعضای علمی توانمند و متعهد در دانشگاه پیام نور فارس را سرمایه انسانی بزرگ اجتماعی ذکر و گفت: ۱۵ عضو علمی در بخش روانشناسی و مشاوره در مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور شهرستان‌های فارس به فعالیت مشغولند که پشتوانه مهم در فعالیت مراکز مشاوره محسوب می‌شوند.

علیرضا فیلی، رئیس نظام روانشناسی استان فارس نیز خواستار توجه بیشتر در اختصاص بودجه و امکانات به مراکز مشاوره دانشگاه پیام نور با توجه به تعداد بالای دانشجو و گستردگی آن خبر داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
کد خبر 574830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.