قابلیت کاشان برای تبدیل به برند «شهر دانش‌محور»

رئیس مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بر ضرورت به کارگیری پژوهش‌ها و مطالعات کاربردی در مدیریت شهری تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، اسماعیل زیارتی نصرآبادی ظهر پنج شنبه در همایش رؤسا و اعضای کمیته‌های تخصصی پژوهشی اتاق فکر مدیریت شهری کاشان، با اشاره به تحولات سریع و عظیم در دنیای علم بیان کرد: هر پنج سال دانش بشر ۲.۵ برابر می‌شود این رشد، تغییرات شگرفی را در عرصه نیازها، انتظارات، مطالبات و حتی کسب و پیشه‌ها و به طور کلی اقتضائات مدیریت شهر ایجاد می‌کند.

وی تأکید کرد: بر این اساس، نمی‌توان با دانش گذشته، جوامع امروز را با کارآمدی اداره کرد و با یک نگرش عمومی، به رفع مسائل و معضلات پرداخت بلکه باید ضمن تعریف حوزه‌های تخصصی و کارشناسی، از پژوهش و علم به‌روز برای پیشرفت جامعه بهره برد.

رئیس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، با اشاره به چالش ارتباط میان پژوهش‌های علمی و حوزه اجرایی و مدیریت شهری تصریح کرد: پژوهش‌ها باید کاربردی و مبتنی بر واقعیات میدانی بوده و شهرداری‌ها باید به حوزه پژوهش به عنوان یک ضرورت و نه امری تشریفاتی توجه داشته باشند.

زیارتی نصرآبادی، وجود مراکز علمی و دانشگاهی برجسته در منطقه و همچنین حاکم بودن تفکرات علمی و تخصصی در زمینه اداره شهر شهرستان در قالب فعالیت عالی‌ترین مدیران اجرایی و شهری را یک مزیت برای کاشان خواند و تأکید کرد: این دیار، ظرفیت‌های لازم برای کسب برند شهر دانش محور را داراست و می‌توان در صورت وجود عزم لازم، این عنوان را برای کاشان کسب کرد.

وی، همچنین اجرای طرح دوشنبه‌های دانشی به میزبانی شهرداری کاشان را یادآور شد و گفت: در این طرح که با حضور مدیران شهری کشور و همچنین اساتید برجسته دانشگاه برگزار می‌شود، روی حوزه‌ای مرتبط با مدیریت شهری تمرکز شده و مباحث تخصصی و پژوهشی در آن زمینه مطرح شود.

رئیس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کل کشور افزود با تأکید بر استقبال از این طرح که به صورت پایلوت به میزبانی کاشان برگزار می‌شود، خواستار استمرار اجرای آن توسط شهرداری کاشان شد.

وی همچنین پایگاه مدیریت دانش سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کل کشور را فضایی مناسب برای گردآوری پژوهش‌های انجام گرفته در حوزه مدیریت شهری عنوان کرد و بر لزوم توسعه محتوایی این سامانه با بهره‌گیری از مطالعات صورت پذیرفته در شهرداری‌های دانش محور و کلانشهرها تأکید کرد.

به گزارش ایمنا، همایش رؤسا و اعضای کمیته‌های تخصصی پژوهشی اتاق فکر مدیریت شهری کاشان با حضور شهردار کاشان، نماینده ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در کاشان و آران و بیدگل، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران شهری و بیش از ۷۰ نفر از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به همت معاونت برنامه ریزی و هماهنگی شهرداری کاشان برگزار شد و این کمیته‌ها در هفت محور فعالیت خود را رسماً آغاز نمودند.

کد خبر 574651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.