توسعه نهادهای مالی؛ گامی موثر در راستای گسترش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، توسعه نهادهای مالی را گام موثری در گسترش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برشمرد و گفت: این سازمان با صدور مجوزهای جدید برای صندوق‌ها، سبدگردانی و خدمات مربوط تلاش کرده تا سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را توسعه دهد.

به گزارش ایمنا و به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، «مجید عشقی» به گسترش بازار سرمایه طی دو تا سه سال اخیر، اظهار کرد: اکنون بازار سرمایه با اتفاقاتی که در سال ۹۹ رخ داد، قابل مقایسه با گذشته نیست؛ سرمایه‌گذاری مستقیم تحت‌تأثیر چنین اتفاقی، یکی از دغدغه‌های جدی سازمان به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: یکی از دلایل اتفاقات و فراز و فرودهای اواخر ۹۸ و ۹۹، آشنا نبودن سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به بازار سرمایه بود و ریزش بازار پس از این زمان، بی‌اعتمادی را در پی داشت که جبران این بی‌اعتمادی زمان‌بر خواهد بود.

رئیس سازمان بورس، اقدامات انجام شده در بازار سرمایه را در راستای بازگشت اعتماد عمومی نسبت به این بازار برشمرد و گفت: اکنون باید تمرکز از سرمایه‌گذاری مستقیم مهار شود و با ایجاد بسترهای مناسب، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به شدت توسعه یابد.

عشقی، شرکت‌های کارگزاری را همواره یک گام جلوتر از سازمان بورس و ارکان بازار برشمرد و عنوان کرد: اگرچه بیان این مطلب شاید از سوی رئیس سازمان بورس عجیب باشد، اما این واقعیتی است که وجود دارد؛ باید ارکان بازار و نهاد ناظر بازار با سرعت خود را به این حد برساند تا ترویج سرمایه‌گذاری غیرمستقیم با شتاب بیشتری در جامعه نهادینه شود.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری مستقیم، هیجانات و فشار به سامانه‌ها را در پی دارد، اذعان‌داشت: ورود حجم گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران خرد به معاملات مستقیم بازار در هیچ جای جهان مشاهده نمی‌شود.

رئیس سازمان بورس ادامه‌داد: ورود حجم بالای سرمایه‌گذاری خرد به بازار سرمایه در ایران و معامله خرد آن‌ها، فشار سنگینی را به سامانه‌های نظارتی، سامانه‌های معاملاتی، تسویه و سامانه‌های کارگزاری‌ها وارد می‌کند.

عشقی با تاکید بر گسترش فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم خاطرنشان‌کرد: سازمان بورس با صدور مجوزهای جدید برای صندوق‌ها، سبدگردانی و خدمات مربوط به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، تلاش کرده تا سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را توسعه دهد.

کد خبر 573929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.