تحویل ۲هزار دستگاه اتوبوس به شهرداری‌های کشور

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از انعقاد قرارداد تأمین دو هزار دستگاه اتوبوس با یک خودروساز داخلی و تحویل آن تا پایان سال خبر داد.

به گزارش ایمنا، مهدی جمالی‌نژاد اظهار کرد: وزارت کشور در راستای تحقق برنامه تأمین ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس جهت تقویت سامانه‌های اتوبوسرانی شهری سراسر کشور، در گام نخست قرارداد تأمین دو هزار دستگاه اتوبوس را با یک خودرو ساز داخلی در اواخر سال گذشته منعقد کرد.

وی از تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه و اجرایی شدن مرحله اول این قرارداد یعنی تحویل به زودی ۴۰ دستگاه اتوبوس به ۱۱ شهرداری کشور خبر داد و افزود: سایر اتوبوس‌ها نیز تا پایان سال جاری تولید و به شهرداری‌های مشمول، که به طور عمده مراکز استان‌ها هستند، تحویل خواهد گردید.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه در این طرح، ۸۰ درصد هزینه تأمین اتوبوس‌ها بر عهده دولت و ۲۰ درصد آن برعهده شهرداری‌ها خواهد بود، خاطرنشان کرد: مقدمات انعقاد قرارداد سایر ناوگان مورد نیاز نیز در مراحل نهایی بوده که به محض اتمام فرایند آن، مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.

جمالی‌نژاد تصریح کرد: مقدمات انعقاد تفاهم نامه احداث چند سامانه اتوبوس برقی در کلانشهرهای کشور مهیا شده تا از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت دولت و به ویژه منابع حاصل از صرفه جویی سوخت، منجر به عملیاتی شدن آن در چند کلانشهر کشور به خصوص تهران شود.

وی ادامه داد: سال گذشته هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات وزارت کشور برای احداث سامانه اتوبوس برقی حدفاصل میدان بهارستان-جمهوری در شهر تهران به شهرداری پایتخت پرداخت شده که عملیات مقدماتی آن در حال اجرا است.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اضافه کرد: در این راستا مقدمات انعقاد قرارداد حدود ۲۰۰ دستگاه اتوبوس برقی برای کلانشهرهای آلوده کشور در دست اقدام بوده که به محض اتمام فرایند آن، مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه در راستای حفظ کمیت و کیفیت موجود ناوگان اتوبوسرانی شهری کشور نیز، طرح بازسازی اتوبوس‌های فرسوده شهری کشور در دستور کار قرار گرفته، گفت: از ابتدای دولت تاکنون بالغ بر ۱,۵۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای بازسازی بیش از ۵۰۰ دستگاه اتوبوس شهری در بیش از ۱۰۰ شهر کشور به شهرداری‌های مشمول توسط وزارت کشور پرداخت شده است. این امر با رویکرد حمایت از بهره برداران بخش خصوصی و به منظور بازسازی اساسی ناوگان در دستور کار قرار گرفته است.

وی از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای نوسازی ۱۰ هزار تاکسی فرسوده در سال جاری خبر داد و افزود: در هماهنگی با وزارت نفت قرار است از یارانه‌های ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر در حوزه نوسازی ناوگان تاکسیرانی استفاده شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 573732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.