واردات ۲۰۰ هزار تن روغن خام به کشور/بازار به تعادل می‌رسد

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از واردات ۲۰۰ هزار تن روغن خام به کشور برای تامین نیاز کشور خبر داد و اعلام کرد: تا آخر این هفته بازار روغن به تعادل می‌رسد.

به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «عباس عسکرزاده» در برنامه شب گذشته گفت‌وگوی ویژه خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما، اظهار کرد: حدود همین مقدار روغن خام هم به کارخانه‌های روغن داده شده تا تولید را انجام دهند.

وی افزود: روزهای یکشنبه و دوشنبه این هفته نیز برای رفع نیاز مصرف‌کنندگان، بیش از شش هزار تن روغن توزیع شد.

یارانه به خود مردم پرداخت می‌شود

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: تنظیم بازار روغن و گندم و آرد در شرایط کنونی تورم جهانی و مسئله مربوط به خشکسالی و جنگ روسیه و اوکراین، نیاز به عزم ملی، انضباط اجتماعی و مراقبت دارد تا خانه‌ها به انبار این محصولات تبدیل نشود.

عسکرزاده با بیان اینکه بر اساس سیاست جدید دولت سیزدهم، یارانه‌ها دیگر به ابتدای خط رسیده و به بازرگانان و دلالان داده نمی‌شود، اظهار داشت: برای جلوگیری از قاچاق محصولات استراتژیک مانند گندم و آرد، یارانه به خود مردم پرداخت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه با پرداخت یارانه مستقیم به مردم، قدرت خرید آنان افزایش پیدا می‌کند، گفت: با اجرای سیاست اصلاح قیمت و تغییر در نظام توزیع یارانه‌ها توسط دولت، تولیدکنندگان آرد و روغن نیز باید بهره‌وری خود را افزایش دهند و محصولاتی با کمیت و کیفیت بیشتر تولید کنند.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره کمبود مقطعی روغن در کشور خاطرنشان کرد: بخشی از کمبود روغن به روند توزیع این محصول از کارخانه‌های روغن به سیستم‌های توزیع به مصرف کنندگان برمی‌گردد که دچار اختلال و انحراف شد.

عسکرزاده افزود: چرخ صنعت بر شانه تولیدکنندگان است و ما انتظار داشتیم در شرایط اصلاح قیمت‌ها و کمبود جهانی، کارخانه‌های روغن در تولید و توزیع این محصول با دولت و مردم همراهی می‌کردند و روغن را نگه نمی‌داشتند در حالی که آنان حبس مالی کردند تا زیان ندهند.

قاچاق از دیگر دلایل کمبود روغن در بازار است

وی در همین حال، قاچاق را از دیگر دلایل کمبود روغن در بازار عنوان کرد و گفت: در این شرایط، قاچاق محصولاتی مانند روغن و آرد ۱۰ تا ۲۰ برابر سال قبل شد؛ به‌طوری‌که ما داشتیم امنیت غذایی کشورهای همسایه را تأمین می‌کردیم.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره آزادسازی قیمت گندم و آرد توضیح داد: میزان مصرف سالانه کشور ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم است که نزدیک به هشت میلیون تن آن از محل تولید داخل و مابقی از طریق واردات تأمین می‌شود.

عسکرزاده ادامه داد: در گذشته، نیاز گندم کشورمان از روسیه و اوکراین تأمین می‌شد، اما اکنون با درگیری این دو کشور، مجبوریم گندم مورد نیاز را از کشورهای آرژانتین، برزیل و آلمان وارد کنیم.

وی گفت: درحالی‌که گندم مورد نیاز با این مشقت برای تبدیل به آرد وارد کشور و کارخانه‌های آردسازی می‌شود، بخشی از آن به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود و یا به صورت قانونی و در قالب محصول جانبی مانند ماکارونی از کشور خارج می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سال گذشته ۱۳ تا ۱۴ میلیارد دلار مصرف گندم، جو، روغن و نهاده‌های دامی داشتیم، تصریح کرد: با استمرار خشکسالی بدون درنظرگرفتن تورم جهانی و جنگ روسیه و اوکراین، پیش‌بینی بر این بود که امسال ۲۰ میلیارد دلار از این محصولات وارد کشور شود.

عسکرزاده در همین حال از آزادسازی قیمت گندم و روغن و سیاست اصلاح قیمت‌ها از سوی دولت سیزدهم دفاع کرد و اقدام وزیر جهاد کشاورزی را در این زمینه، جهادی خواند.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در قالب این قرارگاه که از تمام نهادهای دولتی و بخش خصوصی و تشکل‌ها حضور دارند، درباره تصمیم دولت مبنی بر اصلاح قیمت‌ها صحبت کردیم.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست دولت سیزدهم از زمانی که سکان کشور را برعهده گرفته است، خروج از اقتصاد قاچاق پایه و هدفمندسازی یارانه‌ها است؛ زیرا انصاف نیست منابع ارزی که با مشقت زیاد با فروش محصولاتی مانند نفت و کالاهای کشاورزی به دست می‌آید تا صرف تأمین واردات محصولاتی اساسی مانند روغن، گندم و نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور شود، رها و یک عده سودجو بهره آن را ببرند.

عسکرزاده اظهار کرد: در ابتدای امسال ما توانستیم سه میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی کشور تأمین کنیم.

کد خبر 572990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.