ورود سامانه بارشی به مرزهای غربی و بارش در ۷ استان/خیزش گردوغبار در جنوب‌غرب کشور

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به اینکه امروز _پانزدهم اردیبهشت‌ماه_ با ورود سامانه بارشی به کشور رگبار پراکنده، رعدوبرق، وزش باد شدید و گردوغبار پیش‌بینی می‌شود، از انتقال گردوخاک به نوار غربی کشور خبر داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، «صادق ضیاییان» اظهار کرد: پنجشنبه _پانزدهم اردیبهشت‌ماه_ با نفوذ سامانه بارشی به غرب کشور در مناطقی از نوار غربی، نوار شمالی و استان‌های واقع در مرکز و جنوب کشور رگبار پراکنده، رعدوبرق گاهی وزش باد شدید همراه با گردوخاک رخ می‌دهد. در شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز مرکزی در قزوین، البرز و تهران همچنین در استان مرکزی و غرب اصفهان رگبار و رعدوبرق شدید با احتمال تگرگ پیش بینی می‌شود.

وی افزود: امروز به سبب افزایش وزش باد و خیزش گردوخاک روی کشور عراق و انتقال آن به نوار غربی کشور کاهش کیفیت هوا و دید افقی در غرب و شمال غرب کشور انتظار می‌رود. جمعه و شنبه (شانزدهم و هفدهم اردیبهشت ماه) این سامانه در کل کشور فعال است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به مواج شدن دریای خزر، گفت: با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر بارش باران همراه با کاهش نسبی دما در سواحل دریای خزر رخ می‌دهد و دریای خزر نیز در این دو روز مواج است.

وی اضافه کرد: در جنوب غرب مقدار بارش در دامنه‌های زاگرس افزایش می‌یابد و در جنوب، شرق و جنوب شرق کشور بارش پراکنده گاهی وزش باد شدید و خیزش گردوخاک رخ می‌دهد. در مناطقی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل ارتفاعات البرز مرکزی در قزوین و البرز و در استان‌های چهارمحال وبختیاری و کهگیلویه وبویراحمد رگبار و رعدوبرق شدید با احتمال تگرگ پیش بینی می‌شود.

ضیاییان در ادامه گفت: طی این دو روز آسمان در دامنه‌های جنوبی البرز، غرب و جنوب غرب غبارآلود است. همچنین روز جمعه شمال خلیج فارس واقع در سواحل استان بوشهر رگبار و رعدوبرق رخ می‌دهد و دریا مواج و متلاطم است. یکشنبه (هجدهم اردیبهشت ماه) گستره بارش در نوار شمالی کشور خواهد بود. در مرکز، جنوب، شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید و خیزش گردو خاک قابل انتظار است و این سامانه به‌تدریج از کشور خارج خواهد شد.

وی اظهار کرد: دوشنبه (نوزدهم اردیبهشت ماه) در مناطقی از شمال غرب و شمال شرق رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد و در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز و تهران وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. همچنین خلیج فارس مواج است.

ضیاییان گفت: امروز (پانزدهم اردیبهشت ماه) شهرکرد با کمینه دمای هفت درجه سانتی‌گراد و فردا (شانزدهم اردیبهشت‌ماه) شهر کرد و همدان با کمینه دمای شش درجه سانتی‌گراد سردترین مراکز استان کشور لقب می‌گیرند و امروز و فردا اهواز با بیشینه دمای ۴۱ و ۳۹ درجه سانتیگراد گرم‌ترین مرکز استان کشور است.

کد خبر 572900

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.