شرایط انتقال دانشجویان پزشکی اوکراین به کشور اعلام شد

رییس مرکز خدمات آموزشی معاونت آموزشی وزارت بهداشت از شرایط انتقال دانشجویان پزشکی اوکراین برای ادامه تحصیل در کشور خبر داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کاظم قهرمان زاده اظهار کرد: دانشگاه‌های کشور اوکراین از سال ٢٠١٠ از فهرست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت خارج شده‌اند و در سال ٢٠١٧ دو دانشگاه کارازین خارکف و تاراس شفچنکو در فهرست دانشگاه‌های مورد تأیید قرار گرفتند و بعد از آن تاریخ، دانشگاه‌های این کشور بر اساس استانداردهای علمی از لیست تأیید وزارت بهداشت خارج شدند.

وی افزود: تا کنون ٣٢٢ درخواست انتقال دانشجویان ایرانی اکراین به داخل کشور در سامانه ثبت شده و از این تعداد، ۱۶۰ نفر صلاحیت شرکت در امتحان ارزشیابی سال جاری را دارند.

رئیس مرکز خدمات آموزشی معاونت آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه‌های مورد تأیید مشغول به تحصیل و حائز شرایط انتقال هستند و تاکنون به هر دلیل متقاضی انتقال نبوده‌اند؛ پس از ثبت درخواست طبق ضوابط اقدام خواهد شد.

قهرمان زاده ادامه داد: آزمونی که جهت ارزیابی علمی دانشجویان توسط شورای‌عالی برنامه‌ریزی به تصویب رسیده است در دی ماه ١۴٠١ برگزار خواهد شد، کسب نمره حد نصاب قبولی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های داخل در این آزمون الزامی است.

وی گفت: با توجه به جنگ در کشور اوکراین، مطابق رایزنی‌های انجام شده، دانشگاه‌های کشورهای اروپایی همسایه نسبت به پذیرش دانشجویان شاغل به تحصیل در اوکراین اعلام آمادگی کرده‌اند.

رئیس مرکز خدمات آموزشی معاونت آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: مطابق رایزنی‌های انجام شده و هماهنگی با وزارت امور خارجه، امکان ادامه تحصیل به صورت غیرحضوری در دانشگاه‌های اکراین فراهم شده است و توصیه می‌شود که این دانشجویان از فرصت ایجاد شده فعلی استفاده و به دانشگاه‌های مورد تأیید سایر کشورها منتقل شوند تا بتوانند از امکان انتقال یا ارزشیابی مدارک در پایان تحصیلات خود بهره‌مند شوند؛ مطابق ضوابط، این افراد در صورت تحصیل بیش از نیمی از دوره در دانشگاه مورد تأیید و فارغ‌التحصیلی از آن دانشگاه، امکان ارزشیابی مدرک را خواهند داشت.

مطابق اعلام وزارت امور خارجه و اعلام وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه، دانشگاه‌های این کشور جهت پذیرش دانشجویان اوکراین در همان رشته و حتی در صورت بورسیه بودن در اوکراین، برای بررسی امکان تحصیل رایگان در روسیه اعلام آمادگی کرده‌اند.

کد خبر 572828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.