گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و ایرلند

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایرلند ضمن مروری بر موضوعات دوجانبه فیمابین، بر ضرورت پیگیری روند توسعه و گسترش مناسبات دوجانبه، همچنین تداوم رایزنی و مشورت با یکدیگر تاکید کردند.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی وزارت امور خارجه، سایمون کاونی در تماس تلفنی با حسین امیر عبداللهیان در خصوص مسائل دوجانبه، بین‌المللی و مذاکرات وین گفتگو و تبادل نظر کرد.

در این گفتگو وزیر امور خارجه ایرلند افزایش تنش‌های بین‌المللی را در نتیجه جنگ در اوکراین نگران کننده خواند.

وی ابتکارات سیاسی جمهوری اسلامی ایران را در مسیر مذاکرات را قابل تحسین خواند و بر ضرورت دستیابی به یک توافق خوب که بتواند تأمین کننده خواسته‌های ایران و همه طرف‌های مذاکره کننده در وین باشد، تاکید کرد.

سایمون کاونی افزود: کشورش برای کاهش تنش‌های بین‌المللی و به خصوص رسیدن به توافق هسته‌ای از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در خصوص بحران اوکراین اظهار کرد: تاکنون دو بار حامل پیام وزیر خارجه اوکراین به همتای روس خود بوده‌ام.

وی ادامه داد: ما مخالف جنگ و آوارگی انسان‌ها در اوکراین، یمن، فلسطین، افغانستان و سایر مناطق جهان هستیم و معتقدیم برای تحقق صلح و امنیت پایدار باید در مسیر راه حل های سیاسی گام برداشت.

امیر عبداللهیان با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایرلند به تهران و ضمن تشکر از تلاش‌های سازنده وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ابتکارات سیاسی، وجود اراده لازم برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار را در مذاکرات لغو تحریم‌ها بارها در عمل نشان داده است.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: اکنون این طرف آمریکایی است که باید با رویکردی واقع‌بینانه، به اصلاح رفتار غیر قانونی ترامپ مبادرت ورزد و در مسیر ابتکار سیاسی گام بردارد.

وی تاکید کرد: ما ضمن توجه به خطوط قرمز خود، مسیر دیپلماسی را برای رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می‌دهیم.

کد خبر 572794

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.