چگونگی معاینات پزشکی زائران حج امسال/فراخوان پزشکان حج ۱۴۰۱ فردا اعلام می‌شود

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر اعلام کرد: فراخوان پزشکان حج ۱۴۰۱ فردا اعلام می‌شود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، طاهر درودی در پاسخ به اینکه معاینه زائران ایرانی حج تمتع از چه زمانی آغاز می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه عربستان دیرهنگام اعلام کرد که زائران سایر کشورها نیز اجازه حضور در مناسک حج را دارند، زمان استاندارد برای انجام معاینات پزشکی در اختیار نداریم.

وی با تأکید بر اینکه در یک محدوده زمانی محدود باید به سرعت کارها انجام شود، گفت: منتظر هستیم سازمان حج و زیارت لیست کاروان‌ها را در اختیار ما قرار دهد تا پزشکان کاروان‌ها را اعلام کنیم. فراخوان پزشکان برای انجام معاینات پزشکی را فردا اعلام می‌کنیم و ترجیحاً از پزشکانی که سال ۹۹ معاینات پزشکی زائران را انجام دادند اما به دلیل عدم برگزاری حج برای زائران خارجی به حج تمتع اعزام نشدند در حج امسال استفاده خواهد شد.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد: تا پایان هفته تکلیف پزشکانی که قرار است معاینات پزشکی را انجام دهند مشخص می‌شود و امیدواریم در این فرصت کم باقی مانده اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به شرایط کرونا آیا لیست داروهای ارسالی به عربستان تغییر می‌کند؟ گفت: بله؛ لیست دارویی ما نسبت به سال‌های قبل تغییر داده می‌شود و داروهایی که برای بیماری‌های تنفسی مورد نیاز است را همراه خواهیم برد. در سال‌های قبل در این تاریخ داروها خریداری، بسته‌بندی و به عربستان ارسال شده بود اما امسال چون دیرهنگام اعلام شد محدودیت زمانی داریم و در حال مذاکره با طرف سعودی هستیم که آیا امکان انتقال دارو را داریم یا خیر.

درودی اضافه کرد: اگر امکان انتقال دارو باشد، داروها از ایران خریداری می‌شود در غیر این صورت ناچار هستیم در داخل عربستان خرید داروها را انجام دهیم.

وی در خصوص آمادگی این مرکز برای حضور در حج هوشمندی که عربستان مدام آن را مطرح می‌کند، گفت: آنچه عربستان به عنوان حج هوشمند مطرح می‌کند بیشتر ثبت داده‌ها و اطلاعات زائران در کشور مبدأ در سامانه‌های الکترونیک است که سعودی‌ها آن را راه‌اندازی کرده‌اند.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: ثبت اطلاعات پزشکی زائران را از سال‌ها قبل انجام می‌دادیم. پرونده الکترونیک پزشکی را نیز حتی قبل از اجرای وزارت بهداشت، در حوزه حج اجرا می‌کرده‌ایم. البته هنوز سعودی‌ها هیچ درخواستی از ما نداشته‌اند که چطور داده‌هایمان را وارد سامانه‌های آنها کنیم ولی روالی که ما سال‌های قبل داشتیم و شامل ثبت الکترونیک اطلاعات پزشکی زائران بود، همچنان برقرار است.

وی در خصوص اینکه زائران باید چند دوز واکسن تزریق کرده باشند، گفت: طبق دستورالعملی که عربستان اعلام کرده حداقل دو دوز واکسن باید زائران تزریق کرده باشند اما با توجه به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت ایران و از آنجایی که تزریق سه دز ایمنی بیشتری ایجاد می‌کند پیشنهاد ما به زائران حج ۱۴۰۱ تزریق سه دوز واکسن است.

یادآوری می‌شود، در حج تمتع سال جاری ۳۹ هزار و ۶۳۵ زائر ایرانی در حج تمتع حضور خواهند داشت.

کد خبر 571014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.