افزایش چالش‌های بصری در شهر با از بین رفتن معماری ایرانی_اسلامی

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: هنر معماری و شهرسازی ایران سابقه‌ای به قدمت تاریخ و تمدن پرافتخار ایران دارد که این هنر در میان سایر کشورها از اعتبار و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و همواره از آن به عنوان یکی از گنجینه‌های تمدن بشری یاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سوده نجفی به مناسبت روز معمار در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

"چالش‌های بصری زندگی شهری با از بین رفتن معماری ایرانی_اسلامی

هنر معماری و شهرسازی ایران سابقه‌ای به قدمت تاریخ و تمدن پرافتخار ایران دارد که این هنر در میان سایر کشورها از اعتبار و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و همواره از آن به عنوان یکی از گنجینه‌های تمدن بشری یاد می‌شود.

دانشمند و حکیم بزرگ ایرانی، بهاالدین محمد حسین عاملی معروف به شیخ بهایی نقش ویژه‌ای در دستیابی ایران به چنین اعتباری در حوزه هنر معماری و شهرسازی داشته است و به همین منظور سوم اردیبهشت زادروز حکیم و معمار ارزنده تاریخ ایران زمین شیخ بهایی به نام روز معمار نامگذاری شده است.

معماری یک رشته جامع‌العلوم و فرا رشته‌ای است و رابطه انسان با انسان، انسان با محیط و انسان با شهر را نشان می‌دهد که در سالیان گذشته معماران ایرانی با استفاده از هنر معماری سنتی آثار فاخری را از خود برجای گذاشته‌اند؛ اما در بسیاری از شهرهای کشور به ویژه تهران شاهد آن هستیم که معماری ایرانی اسلامی از بین رفته و کمتر مورد استفاده قرار گرفته و از این‌رو زندگی شهری و زیبایی‌های بصری آن را با چالش همراه ساخته است.

معماری نقش ویژه‌ای در هویت بخشی، زیبایی‌سازی و ایجاد حسن آسایش و آرامش روحی و روانی دارد که انتظار می‌رود معماران استفاده از فرهنگ اصیل ایرانی_اسلامی را در کارهای خود مدنظر قرار دهند و با الهام از شرایط فرهنگی و اجتماعی شهرهای کشور، اثری زیبا و برگرفته از هویت ایرانی خلق کنند.

ضمن تشکر از تلاش‌های همه معماران کشور در پاسداری از هنر فاخر معماری ایران، این روز را به آنها تبریک عرض نموده و آرزوی توفیق و سربلندی روز افزون دارم. "

کد خبر 570570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.