امیرعبداللهیان: هیچ تردیدی در اراده دولت ایران برای رسیدن به توافق خوب و پایدار وجود ندارد

حسین امیرعبداللهیان  در گفت وگوی تلفنی با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

به گزارش ایمنا، امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درخصوص آخرین وضعیت گفت وگوها برای رفع تحریم و همچنین برخی موضوعات مهم منطقه‌ای و بین المللی گفت وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این گفت وگوی تلفنی، با اشاره به تداوم رایزنی‌ها برای رفع تحریم‌ها اظهار کرد: هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: کاخ سفید باید زیاده خواهی‌ها و تردید را کنار گذاشته و در مسیر واقع بینی و راه حل گام بردارد.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به تلاش طولانی همه طرف‌ها در وین، گفت: اکنون سه کشور اروپایی و روسیه و چین آماده نهایی شدن توافق هستند. دولت فعلی آمریکا باید جسارت اصلاح سیاست‌های اشتباه گذشته کاخ سفید را داشته باشد.

امیرعبداللهیان با ابراز قدردانی از تلاش‌های بی وقفه بورل و آنریکه مورا تأکید کرد: اکنون دیپلماسی به درستی و به خوبی عمل می‌کند.

وزیر امورخارجه با اشاره به تشدید اقدامات تروریستی و موج آوارگان در افغانستان بر لزوم همکاری جدی در مورد برقراری ثبات و امنیت در این کشور، رسیدگی به مشکل آوارگان افغانستانی، ارسال کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد.

وی با اشاره به ابعاد گسترده و عمیق تحولات اوکراین بر ضرورت تمرکز بر راه حل سیاسی در حل بحران اوکراین تاکید کرد.

امیرعبداللهیان از برقراری آتش بس موقت در یمن استقبال و اظهار امیدواری کرد که منطقه شاهد آتش بس دائمی، رفع محاصره کامل یمن و توافق یمنی - یمنی شود.

بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت وگو با اشاره به اراده مثبت طرف ایرانی در مذاکرات وین اظهار کرد: باور داریم که ایران خواهان توافق است و ابتکارات متنوعی وجود داشته و تداوم دارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طولانی شدن تنفس در مذاکرات را سازنده ندانست و پیشنهاد کرد گفت وگوها مجدداً میان نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران از نزدیک پیگیری شود.

بورل با اشاره به جنگ در اوکراین آن را یک بحران جهانی توصیف کرد که می تواند تبعات منفی در بر داشته باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن استقبال از حمایت جمهوری اسلامی ایران در توقف جنگ در یمن و کمک به آوارگان افغانستان، تأکید کرد: اتحادیه اروپا می تواند مشورت‌ها و گفت وگو و همکاری مشترک با ایران را در زمینه‌های مختلف توسعه و گسترش دهد.

منبع: ایرنا

کد خبر 570293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.