ساخت نخستین ربات اسکارای صنعتی ایران به همت دانش بنیان‌ها

متخصصان شرکت صنعت کارای هوشمند پردیس مستقر در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس نخستین ربات اسکارای صنعتی ایران را طراحی و ساختند.

به گزارش ایمنا، علیرضا نوروزیان، مدیرعامل شرکت صنعت کارای هوشمند پردیس اسکار تک اظهار کرد: ربات اسکارا مورد استفاده در خطوط دارویی و اتاق‌های تمیز جهت جابجایی، بسته‌بندی و جداسازی انواع ویال‌ها و دیگر انواع محصولات دارویی قرار می‌گیرد که این شرکت توانست با حمایت‌های پارک فناوری پردیس به تجاری سازی آن دست پیدا کند.

وی افزود: شرکت صنعت کارای هوشمند پردیس برای اولین بار در ایران موفق به ساخت ربات اسکارا به صورت تمام صنعتی و تجاری شد، این ربات یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین بازوی های صنعتی سری است که کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف از جمله صنعت دارو سازی دارد و مفهوم جدیدی را برای ربات‌های خط تولید ارائه کرده است.

مدیرعامل شرکت صنعت کارای هوشمند پردیس اسکار تک ادامه داد: این ربات تنها روی یک پایه قرار می‌گیرد و به فضای استقرار کمی نیاز دارد و همچنین با سرعت و دقت تکرارپذیری بالا و قیمت مناسب قابل رقابت با نمونه ربات‌های خارجی است، دلایل بسیاری برای استفاده از این ربات در صنعت و خط تولید وجود دارد که مهم‌ترین مزیت‌های آن کاهش هزینه‌های تولید و افزایش کیفیت محصول و در نتیجه امکان رقابت در بازارهای جهانی است.

نوروزیان از دیگر مزایای این ربات را افزایش نرخ تولید، افزایش انعطاف‌پذیری تولید محصول، کاهش ضایعات و بهبود فرآیند تولید، ایمنی و افزایش سلامت کارمندان، کاهش هزینه سرمایه‌ای با توجه به کاهش مصرف انرژی و کاهش مصرف مواد اولیه عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: این ربات می‌تواند با تجهیز به بینایی ماشین، برای تشخیص اشیا به منظور کنترل کیفیت، خواندن بارکد و تشخیص متن، دسته بندی محصولات، تشخیص سطح پر شدن مواد و شمارش استفاده شود، همچنین از این ربات می‌توان در خطوط دارویی و شیمیایی، اتاق‌های تمیز و مکان‌هایی که حضور انسان امکان‌پذیر نیست به منظور جابه‌جایی، بسته‌بندی و مونتاژ استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت صنعت کارای هوشمند پردیس اسکار تک وزن این ربات ساخته شده را ۴۸ کیلوگرم بیان کرد و گفت: بیشینه جرم قابل جابجایی آن پنج کیلوگرم است، ربات دارای سیستم کنترل پی ال سی( PLC) جهت اتصال به خط تولید است و پنل اپراتوری با صفحه نمایش رنگی و لمسی هفت اینچی رابط کاربری آن را بسیار آسان کرده است.

وی تاکید کرد: دقت تکرار پذیری موقعیتی این ربات نیز در حدود یک دهم میلیمتر است و در طراحی و ساخت ربات‌های این شرکت متناسب با نیازهای مشتری، برنامه نویسی و طراحی گریپر انجام می‌شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 569324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.