افزایش قربانیان کرونا در "تعطیلات آخر هفته"

یافته‌های یک مطالعه جهانی نشان داد که در طول همه‌گیری کووید ۱۹، میانگین آماریِ مرگ و میرهای ناشی از این بیماری در روزهای تعطیل آخر هفته در مقایسه با دیگر روزهای هفته افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، متخصصان اعلام کردند به طور کلی میانگین تعداد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در سراسر جهان طی آخر هفته‌ها در مقایسه با روزهای دیگر هفته، شش درصد بیشتر بوده است. بر اساس این محاسبات، میانگین آمار فوتی‌ها در روزهای آخر هفته ۸۵۳۲ و در دیگر روزهای هفته ۸۰۸۳ بوده است.

کارشناسان دانشگاه تورنتو در کانادا تمامی موارد مرگ‌ومیر گزارش شده به پایگاه داده کووید -۱۹ سازمان جهانی بهداشت را در فاصله هفتم مارس ۲۰۲۰ تا هفتم مارس ۲۰۲۲ مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که در ایالات متحده به طور متوسط ۱۴۸۳ مورد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در تعطیلات آخر هفته گزارش شده در حالی که این میانگین آماری در دیگر روزهای هفته، ۱۲۲۰ مورد بوده است که افزایش ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین برزیل به طور متوسط ۱۰۶۱ مورد مرگ در روزهای آخر هفته و ۸۲۳ مورد فوت در دیگر روزها را ثبت کرده که نشان دهنده افزایش ۲۹ درصدی است. در انگلیس نیز به طور متوسط ۲۳۹ مورد فوت ناشی از کرونا در روزهای آخر هفته ثبت شده در حالی که این رقم در دیگر روزها ۲۱۵ مورد بوده است و افزایش ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد. متخصصان بر این باورند که ثبت موارد بیشتری از مرگ‌ومیر ناشی از کووید -۱۹ در روزهای آخر هفته دلایل مختلفی دارد، کارشناسان با پذیرش این نکته که "تأخیر در اعلام آمار فوتی‌ها" در روزهای آخر هفته می‌تواند یک عامل مؤثر در افزایش میانگین آمار قربانیان در این روزها باشد، خاطرنشان می‌کنند: با این حال فاکتورهای دیگر از جمله کمبود نیروی انسانی در مراکز خدمات درمانی و کاهش ظرفیت‌های خدماتی طی روزهای آخر هفته نیز احتمالاً در این افزایش آماری نقش دارند.

یکی از کارشناسان این بررسی اعلام کرد: از آنجا که این روال در برخی کشورها متفاوت است مثلاً در آلمان در روزهای آخر هفته، میانگین مرگ‌ومیر کمتری در مقایسه با دیگر روزهای هفته گزارش شده، بنابراین تأخیرهای بوروکراتیک در اعلام آمار قربانیان کرونا در تعطیلات آخر هفته نمی‌تواند به طور کامل توجیه کننده این تفاوت در گزارش‌دهی آمار در روزهای مختلف باشد و در عوض این اختلاف آماری که"اثر آخر هفته" نام گرفته، احتمالاً به دلیل کمبود کارکنان، ظرفیت و تجربه بالینی است. علاوه بر این، یافته‌های نشان می‌دهد که با وجود بهبود عملکرد سیستم سلامت و آگاهی در طول دوره همه‌گیری، این مشکل حل نشده است.

وی تاکید کرد: شرایط کنونی، فرصتی را برای سیستم‌های بهداشتی به وجود آورده تا مراقبت‌های بالینی خود را در تمام روزهای هفته بهبود بخشند.

به گزارش ایمنا، طبق آخرین آمارهای جهانی ابتلاء به ویروس کرونا، طی ۲۴ ساعت گذشته با افزایش ۹۵۳ هزار و ۲۳۴ نفری تعداد مبتلایان به این ویروس تاکنون به ۵۰۲ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۱۶۱ نفر رسیده است. فوتی‌های ناشی از کرونا در جهان با رشد سه هزار و ۴۲۹ در یک روز به تعداد شش میلیون و ۲۰۶ هزار و ۲۴۵ نفر و آمار بهبودیافتگان نیز به ۴۴۹ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۵۸۶ نفر رسیده است.

کد خبر 569035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.