۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۱
پاسدار اسلام و انقلاب

سالگرد عروج مظلومانه این شهید بزرگوار را بهانه‌ای برای بازگویی دلتنگی یاران قدیمی ایشان از فقدان او قرار داده تا با نثار درود و صلوات به روح بلند وی و تمامی شهیدان عزیز بار دیگر عهد و پیمان خود را با ایشان تجدید نماییم.

به گزارش خبرنگار ایمنا و بر اساس یادداشتی که محمد رضا مردانی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، به مناسبت سالگرد شهادت سردار محمد حجازی در اختیار خبرگزاری ایمنا قرار داده است: پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و تداوم و بالندگی آن مرهون وفاداری و از خودگذشتگی مجاهدینی است که مصالح اسلام و مسلمین را نه تنها بر مطامع دنیوی بلکه بر جان شیرین خویش نیز برتری دادند. جای جایِ حیات طیبه دنیوی شهدای عزیزمان به ویژه شهید سرافراز اسلام سرلشکر پاسدار سید محمد حجازی مشحون از جلوه‌های فداکاری و ایثار است.

این شهید عزیز از ابتدای نهضت امام خمینی (ره) از پیشگامان انقلاب بود و زمانی که دشمنان اسلام با کمک ایادی داخلی خویش در استان‌های غربی ناامنی ایجاد کرد ایشان خود را به سرعت به غرب کشور رساند و به مقابله با شرارت‌های ضد انقلاب در این خطّه از میهن اسلامی پرداخت.

رشادت و کیاست او در نبرد با منافقین و گروه‌های ضدانقلاب نقش مشهودی در پایان دادن به غائله‌های امنیتی این مناطق ایفا کرد. هنوز خستگی جنگ با ضد انقلاب از تن این مجاهد خستگی‌ناپذیر خارج نشده بود که با شروع جنگ تحمیلی عازم جبهه‌های نبرد با دشمن بعثی شد.

سخنرانی‌های حماسی و دلنشین شهید حجازی در سمت مسئول سازماندهی و اعزام نیروهای مردمی در پادگان گلف اهواز و فرماندهی در صحنه‌های نبرد با دشمن تا ابد در اذهان رزمندگان دفاع مقدس و تاریخ جنگ ماندگار و طنین انداز خواهد بود.

سرلشکر حجازی در همه‌ی مسئولیت‌های خود از جانشینی قرارگاه‌های سلمان و قدس در زمان دفاع مقدس گرفته تا مسئولیت‌های پس از جنگ همچون؛ یک دهه فرماندهی بر نیروی مقاومت بسیج، ریاست ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جانشینی فرمانده کل سپاه و قرارگاه ثارالله، معاونت آماد و پشتیبانی نیروهای مسلح و… منشأ برکات و تحولات منحصر بفردی بود.

این شهید عزیز نه تنها برای میهن عزیزمان در داخل کشور بلکه در گستره‌ای به وسعت جغرافیای مقاومت منشأ آثار و ره آورده‌ای فراوانی بود، محوریت او در بحث تقویت و تجهیز حزب اللّه لبنان تا آنجاست که بسیاری او را پایه‌گذار تحوّل و تعالی سازمانی نوین در حزب الله لبنان می‌دانند. همچنین حضور این شهید دلاور در متن تحولات میدانی سوریه از سال ۹۳ به بعد در کنار شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی موجب تقویت مشهود جبهه مقاومت در آن کشور گردید.

بدون شک ویژگی‌های ممتاز اخلاقی، خلوص، صفای باطن، شجاعت، شهامت و مدیریت دانش پایه و مبتنی بر آخرین دستاورهای علمی و بیش از چهار دهه مجاهدت‌های خالصانه وی در این مجال اندک وصف ناشدنی است، زیّ زاهدانه و مشی مجاهدانه سردار سرافراز اسلام شهید حجازی تجلّی تآمی از این آیه قرآن است که «مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَیٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا» از میان مؤمنان مردانی هستند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند.

برخی از آنان به شهادت رسیدند و برخی از آنها در انتظارند و هرگز عقیده خود را تغییر ندادند (آیه ۲۳ سوره احزاب). توصیف حکیمانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در فرازی از پیام تسلیت خویش به مناسبت شهادت سرلشکر حجازی بیانگر جایگاه والا و مرتبه عالی وی در میان یاران وفادار رهبری عزیز انقلاب است. معظم له در پیام تسلیت خود خاطر نشان می‌سازند: " عمری سراپا مجاهدت، فکری پویا، دلی سرشار از ایمان راستین و آکنده از انگیزه و عزم راسخ، و نیروئی یکسره در خدمت اسلام و انقلاب، خلاصه ئی از شخصیت این مجاهد فی سبیل الله است".

اکنون بیش از دو دهه از آغاز سکانداری وی در نیروی مقاومت بسیج سپری شده است با اذعان بر شایستگی فرماندهان پیشن و بعد از ایشان، هنوز خیلی از آنان که بسیج را خوب می‌شناسند از دوران طلایی مدیریت وی به عنوان عالی‌ترین و شاخص‌ترین دوران بالندگی بسیج یاد می‌کنند و به آن غبطه می‌خورند و بسیج و بسیجی را مدیون زحمات امثال ایشان می‌دانند به همین مناسبت و به جهت ارادتی که همه بسیجیان به این عزیز دارند، برخود فرض دانستم سالگرد عروج مظلومانه این شهید بزرگوار را بهانه‌ای برای بازگویی دلتنگی یاران قدیمی ایشان از فقدان او قرار داده تا با نثار درود و صلوات به روح بلند وی و تمامی شهیدان عزیز بار دیگر عهد و پیمان خود را با ایشان تجدید نماییم.

باشد که در ادامه‌ی راهی که ایشان و یاران شهیدشان از جمله سیدالشهدای مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی عزیز پیمودند یعنی مسیر جهاد و استقامت در راه آرمان‌های اسلام و انقلاب، ثابت قدم و استوار بمانیم و از هیچ کوششی برای نیل به سوی مدینه‌ی فاضله جمهوری اسلامی یعنی تشکیل تمدّن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب فروگذاری ننماییم.

کد خبر 568532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.