ثبت رکورد جدید در مبادلات تجاری ایران و عمان

حجم مبادلات تجاری بین ایران و عمان در سال ۱۴۰۰ با یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند.

به گزارش ایمنا و به نقل از اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، آمار مربوط به حجم مبادلات تجاری ایران و عمان در سال ۱۴۰۰ رشد ۵۳ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

«محسن ضرابی» رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، در این خصوص اظهار کرد: در حالی که صادرات ایران به عمان در سال ۹۹، ۴۳۸ میلیون دلار بود، در سال ۱۴۰۰ توانستیم حجم صادرات را به این کشور به ۷۱۶ میلیون دلار برسانیم؛ این به معنای رشد ۶۳ درصدی صادرات ایران به عمان نسبت به سال گذشته است.

وی با اشاره به اینکه رشد ۵۳ درصدی حجم مبادلات ایران و عمان در سال ۱۴۰۰، در ۲۰ سال اخیر روابط دو کشور بی‌سابقه بوده است، گفت: سال ۹۲ که اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان شکل گرفت، صادرات به عمان ۱۴۸ میلیون دلار و کل حجم مبادلات بین دو کشور ۲۲۱ میلیون دلار بود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان در خصوص دلایل این موفقیت در سال گذشته خاطرنشان کرد: بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، فضای حمایت از بخش خصوصی بهبود پیدا کرده است و وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، بیشترین حمایت را از بخش خصوصی برای صادرات به عمان انجام داده‌اند.

ضرابی تصریح کرد: در صورت ادامه همراهی‌های دولت به‌خصوص در زمینه حذف پیمان‌سپاری ارزی، تک‌نرخی شدن ارز و جلوگیری از ممنوعیت‌های صادراتی و صدور عوارض روی کالاهای صادراتی، ادامه روند رو به رشد برای صادرات به عمان در سال ۱۴۰۱ دور از دسترس نیست و شاهد جهش قابل توجه دیگری خواهیم بود.

کد خبر 568339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.