ضارب ۳روحانی با جاسازی ماهرانه سلاح را وارد حرم کرده بود

رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه پس از حادثه حرم رضوی و حمله به سه روحانی، مظنونانی احضار شدند اما متهم پرونده، یک نفر است گفت: ضارب سه روحانی، با جاسازی ماهرانه سلاح را وارد حرم کرده بود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، «غلامعلی صادقی» با بیان اینکه پس از حادثه حرم رضوی و حمله به سه روحانی، مظنونانی احضار شده‌اند ولی در حد مباشرت، معاونت و حمایت از متهم دلیلی به دست نیامده و متهم پرونده یک نفر است، اظهار کرد: پس از حادثه حرم رضوی، دوربین‌های صحن مطهر در اختیار قرار گرفت و اظهارات شهود نیز کمک زیادی به این پرونده کرد؛ همچنین اظهارات متهم و برخی از مظنونان دستگیرشده در این حادثه نیز اخذشده است.

وی افزود: طبق تحقیقات، مشخص شد که متهم تحت تأثیر عقاید و جریان‌های تکفیری بوده و محاربه، قتل عمد و وارد ساختن صدمات با چاقو، از اتهامات وی است. دادگاه صالح برای رسیدگی به این پرونده، دادگاه انقلاب است که پس از ارسال پرونده در شعبه ویژه مورد رسیدگی فوری قرار خواهد گرفت.

رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی در خصوص آشنایی متهم با سه روحانی مضروب، تصریح کرد: متهم در همان روز و قبل از حمله به سه روحانی، به دو نفر روحانی دیگر نیز که در محیط بودند حمله کرده اما بنا به دلایلی موفق نشده بود؛ آشنایی قبلی بین متهم و این سه روحانی نبوده و به دلیل تفکرات تکفیری دست به این اقدام وحشیانه زده است.

وی درباره نحوه ورود سلاح سرد به حرم مطهر رضوی گفت: متهم از طریق فضای مجازی، آموزش‌هایی را در خصوص جاسازی سلاح در عملیات انتحاری دریافت کرده بود و با جاسازی ماهرانه، سلاح را وارد حرم کرده بود.

صادقی گفت: در این حادثه ابتدا شهید دارایی و سپس شهید اصلانی مورد حمله قرارگرفته بودند و نفر سوم نیز حجت‌الاسلام پاک‌دامن بود که با ضربات چاقو مجروح شد؛ این سه اقدام کمتر از دو دقیقه صورت گرفته است. حمله به سه روحانی غافلگیرانه بود و طبق فیلم‌های موجود حرکت مشکوکی تا زمان حمله وجود نداشت.

وی اضافه کرد: پرونده دیگری نیز برای کسانی که در این حادثه کوتاهی یا قصوری داشته‌اند، تشکیل و در حال بررسی است.

به گزارش ایمنا، یک تروریست تکفیری روز سه‌شنبه شانزدهم فروردین‌ماه در صحن پیامبر اعظم (ص) حرم منور امام رضا (ع) با چاقو به سه روحانی حمله و آنان را به‌شدت مجروح کرد. هر سه روحانی که در این حادثه مورد سوءقصد قرار گرفتند از فعالان جهادی و فرهنگی در مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد بودند. به دنبال این اقدام تروریستی، حجت‌الاسلام محمد اصلانی که برادر دو شهید بود، در همان لحظات اولیه به شهادت رسید و حجت‌الاسلام پاک‌دامن و دارایی پس از انتقال به بیمارستان تحت درمان قرار گرفته و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند که سرانجام حجت‌الاسلام دارایی نیز عصر پنجشنبه گذشته براثر جراحات و صدمات وارده به شهادت رسید.

آئین تشییع حجت‌الاسلام اصلانی پنجشنبه گذشته با حضور گسترده اقشار مختلف مردم و مسئولان از میدان شهدا تا حرم مطهر رضوی برگزار شد و پیکر شهید دارایی نیز روز جمعه در مشهد تشییع شد که پیکر هر دو شهید در صحن جمهوری، در کنار شهدای انفجار تروریستی حرم مطهر رضوی در سال ۱۳۷۳ به خاک سپرده شدند.

کد خبر 567863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.