۱۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷
خروجی سد زاینده‌رود کاهش یافت

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاههای زاینده‌رود و کوهرنگ گفت: خروجی سد زاینده‌رود از شامگاه شانزدهم فروردین ماه کاهش یافت.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، سید مجتبی موسوی نایینی اظهار کرد: امروز حجم آب سد زاینده‌رود ۳۱۸ میلیون مترمکعب است که مشابه سال گذشته است.

وی افزود: در متوسط درازمدت حجم آب ذخیره شده ۷۹۸ میلیون مترمکعب بوده که امسال ۶۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده‌رود و کوهرنگ اضافه کرد: ورودی سد زاینده‌رود نسبت به پارسال ۱۳ درصد افزایش و نسبت به متوسط بلندمدت ۲۰ درصد کاهش داشته است.

موسوی نایینی با بیان این که تاکنون میزان بارش‌ها در کوهرنگ یک هزار و ۱۵۴ میلی‌متر ثبت شده است، خاطرنشان کرد: نسبت به زمان مشابه در سال قبل ۴۷ درصد افزایش و نسبت به میانگین دراز مدت سه درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به این که ظرفیت نرمال مخزن سد زاینده‌رود یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون مترمکعب است، گفت: در حال حاضر موجودی آب ذخیره شده در آن حدود ۳۱۸ میلیون مترمکعب است، به عبارت دیگر حجم آب ذخیره شده در مخزن سد حدود ۲۶ درصد ظرفیت آن است.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده‌رود و کوهرنگ افزود: امسال در برنامه ابلاغی وزارت نیرو، نیازهای کشاورزان مشخص شده است و اگر مطابق برنامه ورودی پیش‌بینی شده سد محقق و مصارف توسط ذینفعان تمام استان‌ها رعایت شود، امیدواریم پایان سال آبی ذخیره سد به حجم برنامه‌ریزی شده ۴۰۰ میلیون مترمکعب برسد، بنابراین هرگونه تصمیم‌گیری برای رهاسازی آب طبق برنامه انجام می‌شود.

موسوی نایینی افزود: با توجه به افزایش دما، امروز ورودی سد زاینده‌رود ۹۶ و خروجی سد ۱۵ مترمکعب بر ثانیه است.

وی یادآور شد: مطابق پیش‌بینی هواشناسی بهار کم‌بارشی خواهیم داشت و بارش‌ها کمتر از نرمال است.

کد خبر 566473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.