قرائت گزارش افزایش ظرفیت پزشکی در صحن علنی مجلس

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی کرد: گزارش عملکرد کمیسیون درخصوص پیگیری افزایش ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرائت می‌شود.

علی خضریان در گفت‌وگو با خبرنگا، ایمنا در خصوص نشست روز گذشته کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در نشست روز گذشته گزارش کمیسیون اصل ۹۰ پیرامون آسیب شناسی روند پیگیری و تصویب افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی بررسی و به تصویب اعضای این کمیسیون رسید.

وی افزود: از آنجایی که برخورداری از خدمات بهداشتی، درمانی و مراقبت‌های پزشکی از مهمترین حقوق هر فرد بوده و تأمین آن براساس اصل ۲۹ قانون اساسی یکی از تعهدات حاکمیتی است و همچنین مبارزه با هرگونه انحصارطلبی و رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه مردم براساس بند ۹ اصل سوم قانون اساسی از دیگر تعهدات دولت است، یکی از بزرگترین معضلات نظام سلامی، دسترسی ناکافی مردم به خدمات بهداشتی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم تاکید کرد: کمبود پزشکی به ویژه پزشک متخصص از جمله مهمترین عوامل تشدید معضلات مذکور به شمار می‌رود. به وجود آمدن بازار انحصاری در ارائه خدمات سلامت به خصوص خدمات تخصصی، کاهش کیفیت خدمات درمانی، افزایش خطاهای پزشکی بر اثر فشار کاری به روی پزشکان و نبودن نیروی جایگزین و صف‌های طولانی انتظار برای مردم و توزیع نامتوازن پزشک در نقاط مختلف کشور از دیگر مشکلات کمبود پزشک است و کمیسیون این معضلات را به خوبی شناخت و طی جلسات مختلف و البته با وجود برخی مقاومت‌ها در بخش‌های مختلف حاکمیتی و تخصصی، نهادهای تصمیم‌گیر را با ارائه دلایل متقن بر آن داشت تا با افزایش ظرفیت پزشکی موافقت کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی پایان مسیر کمیسیون اصل ۹۰ نیست و کمیسیون در بخش اجرا و همچنین نظام‌مند کردن تربیت پزشک متخصص نیز برنامه جدی از وزارت بهداشت خواسته و آن را پیگیری خواهد کرد و قطعاً تا رسیدن به نتیجه مطلوب این مسیر دنبال خواهد شد.

کد خبر 566379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.