رئیس جمهور: نهادها با عبرت از گذشته برای آینده برنامه ریزی کنند

رئیس جمهور گفت: وظیفه جدی نهادها و دستگاه های دولت سیزدهم است با نگاه به گذشته عبرت اندوزی کرده و با نگاه به آینده، برای پیشبرد اهداف برنامه ریزی کنند.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در نشستی با جمعی از فعالین فرهنگی و اجتماعی خراسان رضوی افزود: امیدواریم با استفاده از تجربیات ۴۰ ساله گذشته به استناد بیانیه گام دوم انقلاب گام‌هایی برداریم که عقب ماندگی‌های فعلی جبران شود.

وی گفت: ۱۲ فروردین روز بسیار مهم و مبارکی در تاریخ انقلاب است، هیچ نعمتی بالاتر از جمهوری اسلامی نیست، باید نظام جمهوری اسلامی پاسداشت شود چرا که پاسداشت آن از جلوه‌های شکر است.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: اگر تمام نعمت‌ها داده می‌شد اما نعمت ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی بر این کشور نبود، کشور ما هم یک کشور مدعی توسعه یافتگی فقط در اقتصاد می‌شد.

رئیس جمهور افزود: اما توسعه یافتگی فقط در اقتصاد نیست بلکه توسعه در معنویت، اخلاق و تمام نیاز انسان باید مورد توجه قرار گیرد در غیر این صورت اینگونه کشورها فقط در اقتصاد توسعه می‌یابند و در ابعاد انسانی مشکل خواهند داشت.

رئیسی در ادامه با اشاره به مطالب مطرح شده از سوی حاضران در جلسه بر لزوم ساماندهی بافت قدیمی و پیرامونی اطراف حرم مطهر رضوی تاکید کرد و اظهار داشت: برای ساماندهی این بافت، ضمن مطالعه اقدامات انجام شده باید یک طرح نو ایجاد شود تا بتوان مظاهر فرهنگی و میراث گرانقدر دلبستگی به امام هشتم حفظ شود در عین اینکه بازسازی انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کار اقتصادی باید با هویت فرهنگی همراه باشد، تصریح کرد: توسعه یافتگی در تمام استان‌ها باید با حفظ هویت فرهنگی باشد.

رئیس جمهور جوان‌گرایی را موضوعی مهم دانست و گفت: امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب به جوانان اعتماد کردند و خسارتی هم از این اعتماد دیده نشد.

رئیسی با تاکید بر اینکه سفرهای استانی دولت به دور از تشریفات است، تصریح کرد: در گذشته برای سفرهای استانی رؤسای جمهور تشریفات و پروتکل‌های خاصی لحاظ می‌شد اما ما در ۱۸ سفر استانی دولت سیزدهم هیچکدام از این کارها را انجام ندادیم.

وی افزود: ما از فرودگاه مستقیم به کارخانه و پروژه‌های نیمه تمام برای حل مشکلات می‌رویم و سفرهای دولت از اقدامی تشریفاتی به سفرهای کاری تبدیل شده است، روش دولت پرهیز از تشریفات است.

رئیسی با اشاره به وجود زمینه برای فعالیت بانوان در دولت، خاطر نشان کرد: دولت از طرح‌های فرهنگی ارائه شده توسط بانوان استقبال می‌کند.

رئیس جمهور همچنین گفت: پژوهش در موضوعاتی مانند نظام بانکی، مالیات، بیمه، واردات و صادرات و رمز ارزها موجب بازگشایی گره‌ها می‌شود. این مسائل می‌تواند به عنوان موضوع پژوهش در حوزه‌های علمیه قرار گیرد و دولت هم از این پژوهش‌ها استقبال می‌کند، ارتباط بین دولت و مجموعه‌های اندیشه‌ورز می‌تواند گره‌گشا باشد.

رئیسی اظهار کرد: برای «برنامه تحول دولت» وقت زیادی گذاشته شده است و بسیاری از اندیشکده ها در این زمینه نقش داشتند.

وی گفت: در این برنامه برای ۳۷ موضوع مهم کشور برنامه ریزی شده است، در این برنامه چالش‌ها، رویکردهای دولت و تحول‌ها آمده است.

رئیس جمهور درباره بعضی انتقادات مطرح شده در خصوص دخالت برخی افراد در انتصابات استانی و اداره استان‌ها، تاکید کرد: من صریحاً چندین بار و از جمله اخیراً در جلسه با استانداران گفتم تحت تأثیر شخص، نهاد یا جایگاهی قرار نگیرند، چرا که قابل قبول نیست.

رئیسی بر ضرورت رعایت عفاف و حجاب در جامعه تاکید کرد و گفت: قریب به ۲۸ دستگاه در موضوع عفاف و حجاب مسئولیت دارند، کار فرهنگی در زمینه حجاب تقدم بر کار قهری دارد.

رئیس جمهور و تعدادی از اعضای هیأت دولت روز چهارشنبه دهم فروردین ماه ۱۴۰۱ در نخستین سفر استانی خود در سال جدید وارد استان خراسان رضوی شدند ساعاتی قبل مشهد را به مقصد تهران ترک کردند.

رئیس جمهور را در این سفر وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو، نفت، صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و راه و شهرسازی و نیز معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رئیس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری همراهی کرده‌اند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی پیش از این به ۱۷ استان کشور شامل هرمزگان، قم، یزد، لرستان، زنجان، سمنان، اردبیل، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، بوشهر، گیلان، گلستان و مازندران سفر کرده است.

کد خبر 565407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.