به ۱۰ میلیون واحد مسکونی جدید نیاز داریم

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۱۰ میلیون مسکن جدید در کشور نیاز داریم، گفت: بیش از هشت میلیون جوان به دلیل مشکلات مالی و نداشتن مسکن مجرد ماندند.

به گزارش ایمنا و به نقل از صدا و سیما رستم قاسمی اظهار کرد: با توجه فارغ‌التحصیلی هر ساله دانشجویان و امکان ازدواج ان‌ها در کشور به بیش از ۱۰ میلیون نفر مسکن جدید نیاز داریم و تاکنون پنج میلیون نفر در سامانه نهضت مسکن ثبت نام کرده‌اند.

وی افزود: بیش از پنج میلیون نفر در سامانه نهضت مسکن ثبت نام کردند که عمده این افراد یا مستأجر هستند یا در پشت بام‌ها زندگی می‌کنند که قطعاً تعداد افراد بدون مسکن بیش از این‌ها است.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص خانه‌های خالی گفت: آمارها نشان می‌دهد که حدود دو نیم میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که سازمان امور مالیاتی برای وضع مالیات اقدامات لازم را انجام داده است.

قاسمی اضافه کرد: ما در راستای جهش تولید برای ساخت یک میلیون مسکن در سال برنامه‌ریزی کردیم که بیش از دو سوم آن یعنی ۸۶۰ هزار واحد در دست اجرا است و در سال جدید نیز اقدام به واگذاری واحدها خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه مسکن از نیازهای اصلی مردم است، ادامه داد: براساس برآورد اولیه نزدیک به ۱۰ میلیون واحد مسکونی جدید در کشور نیاز داریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: نیازهای مسکن در ثبت نام طرح‌های مسکن خودش را نشان داده است، اما در بخش صنعتی و فناوری همچنان در مقایسه با پیشرفت سایر کشورها همچنان عقب هستیم و با داشتن مهندسان مجرب و نیروی انسانی باید به سمت فناوری نوین در ساخت و ساز و ایمنی در زلزله و.... گام برداریم.

قاسمی به مشکلات کمبود زمین در استان‌های کشور برای ساخت مسکن اشاره کرد و افزود: تلاش می‌کنیم این مشکل را رفع کنیم و برای تحقق آن اقدام جدی و کار جهادی صورت بگیرد.

وی بزرگ‌ترین چالش مسکن سازی را محدودیت زمین اشاره و تصریح کرد: طی برنامه ریزی‌های بعمل آمده ظرف چهار سال اقدام به ساخت چهار میلیون واحد خواهیم کرد و با توجه به شعار سال از فناوری دانش بنیان در قطعات و مصالح و نوع ساخت بهره خواهیم برد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از دستگاه‌های تحت پوشش این وزارتخانه مرکز تحقیقات ساختمان است که با همکاری شرکت‌های دانش بنیان در بالا بردن کیفیت، سبک سازی، نقش انرژی در مقاوم سازی در برابر زلزله اقدامات لازم را بعمل خواهد آورد.

قاسمی همچنین با اشاره به اینکه برای تأمین منابع اعتباری طرح‌های راه و شهرسازی دو تبصره را پیگیری می‌کنیم، افزود: باید یک سری از درآمدها را از فروش زمین‌های تحت تملک راه و شهرسازی و همچنین زمین‌های با کاربری‌های تجاری و خاص که به استان کمک می‌کند، کسب کنیم و در واقع درآمدهای استان‌ها را باید برای استان خودش هزینه کرد.

وی در بخش دیگری از گفته‌هایش با اشاره به بزرگ بودن مجموعه راه و شهرسازی، بخش حمل و نقل را به دلیل زیر ساخت‌ها دارای مشکلاتی جدی خواند و گفت: در بخش هوایی و ریلی به دلیل وصل نبودن راهگذرهای اصلی کشور و در بخش حمل و نقل نیز قدیمی بودن ناوگان بسیار قدیمی و فرسوده مشکلات جدی داریم.

کد خبر 563770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.