۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵
تورم اسفندماه۱۴۰۰ به ۱.۳درصد رسید

آخرین اطلاعات آماری مرکز آمار ایران، نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه اسفند ١۴٠٠ (درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل) به ١.۳درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ٠.٨واحد درصد کاهش داشته است.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای (درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل) در اسفندماه ١۴٠٠ به عدد ٣۴.٧ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طورمیانگین ٣۴.٧ درصد بیشتر از اسفند ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای اسفندماه ١۴٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٠.٧ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بدون تغییر در ۴۰.۷ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ١.١ واحد درصدی به ٣١.۴ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣۴.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته؛ همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣۵.٨ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم ماهانه اسفند ١۴٠٠ (درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل) به ١.۳ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٧ درصد و ١.١ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ١.٢ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١.۶ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.١ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

نرخ تورم سالانه اسفند ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴۰.٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ١.٢ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٣٩.٧ درصد و ۴٢.٨ درصد است که برای خانوارهای شهری ١.١ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ١.۴ واحد درصد کاهش داشته است.

گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر و نبات) و گروه «انواع گوشت» (گوشت گوسفند) است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (لوازم آرایشی و خدمات آرایشی شخصی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اسفند ماه ١۴٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٩.٢ درصد برای دهک نهم تا ۴٢.٨ درصد برای دهک اول است.

کد خبر 563138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.