لوکس‌سواران چه‌قدر مالیات دادند؟

صاحبان خودروهای بالای یک میلیارد تومان، براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مکلف به پرداخت مالیات شدند. آخرین بررسی‌ها در این زمینه، حاکی از آن است که نزدیک به ۲۰۰۰نفر از صاحبان این خودروها معادل ۱۲میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بر اساس مقررات تعیین شده در بند (ش) تبصره (۶) قانون بودجه سال گذشته، مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین که در ابتدای سال ۱۴۰۰ مالک خودروی مزبور بوده‌اند، به شرح زیر مشمول مالیات شدند:

۱) اشخاص حقوقی غیردولتی به ازای هر خودروی با ارزش روز بالاتر از یک میلیارد تومان.

۲) اشخاص حقیقی که مجموع ارزش خودروهای خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال تحت تکفل خود بالای یک میلیارد تومان باشد.

در این بین، نرخ مالیات سالانه مجموع ارزش روز انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین بر اساس جدول زیر است:

صاحبان خودروهای لوکس چقدر مالیات دادند؟

همچنین مآخذ محاسبه مالیات خودروهای گران‌قیمت، ارزش روز انواع خودرو است که ارزش روز انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین با توجه به سال ساخت یا واردات آن‌ها و متناسب با جداول ارزش خودرو که تا پایان سال ۱۳۹۹ اعلام شده، تعیین شده است.

علاوه بر این، مشمولان این مالیات باید تا پایان بهمن ماه سال گذشته مالیات متعلقه را پرداخت می‌کردند که در صورت پرداخت نکردن، سازمان امور مالیاتی می‌تواند از طریق عملیات اجرایی مالیات مربوطه را وصول کند.

البته، ثبت نقل و انتقال این خودروها و تعویض پلاک آن‌ها منوط به پرداخت مالیات‌های نقل و انتقال قطعی و اجاره و مالیات سالانه خودروهای گران قیمت است.

فقط ۲۰۰۰ نفر مالیات خودروی لوکس دادند

اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی در این راستا حاکی از آن است که از ۱۷.۵ میلیون خودروی سواری و دوکابین موجود در کشور، معادل ۵۵۰ هزار خودرو مشمول این مالیات هستند که این خودروها باید ۵,۶۰۰ میلیارد تومان مالیات بدهند و برای دریافت این مالیات به مالکان آنها پیامک داده شده است که مالیات خود را پرداخت کنند.

پیگیری میزان مالیات پرداختی صاحبان خودروهای لوکس از سازمان امور مالیاتی نشان می‌دهد که تا ۲۲ اسفندماه سال گذشته نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از صاحبان این خودروها معادل ۱۲ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده‌اند.

در حالی این رقم از میزان پرداختی‌های مالیات خودروهای لوکس در سال ۱۴۰۰ ثبت شده است که مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی معتقد است که بیشتر وصولی این مالیات در امسال و در زمان نقل‌وانتقال محقق خواهد شد.

صاحبان خودروهای لوکس امسال چقدر مالیات می‌دهند؟

به گزارش ایمنا، امسال مالیاتی که مالکان خودروهای لوکس باید پرداخت کنند به شرح زیر است:

۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان؛ دو درصد

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان؛ چهار درصد

کد خبر 563054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.