نیازمند بازنگری در معماری ایرانی و اسلامی هستیم

شهردار تهران با تاکید بر اهمیت چهره شهر و زیبایی آن، گفت: معماری ایرانی و اسلامی و هویت‌بخشی شهر موضوعی بسیار مهم است که از این منظر نیازمند یک بازنگری و اقدام جهادگونه در تهران هستیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علیرضا زاکانی در همایش الزامات، راهکارهای تولید، مانع زدایی و پشتیبانی مسکن و ساختمان شهر تهران، اظهار کرد: تهرانی که در کنار هم در آن زندگی می‌کنیم، نیازمند یک بازنگری است و به بازنگری ایمنی‌بخشی به شرایط تهران نیاز است؛ این شهر سه گسل مشاع، شمال غرب و شهرری و ۱۲ هزار بافت ناپایدار دارد و بازنگری اشاره شده از این منظر مهم است.

وی با بیان این‌که از سوی دیگر باید نیاز شهروندان را با یک پاسخ معتبر جبران کنیم، افزود: نیاز انباشته شده مسکن در کشور بیش از ۱۰ میلیون است که سهم بالایی از آن به تهران برمی‌گردد، تعداد پروانه‌های صادر شده در تهران از سال ۹۰ به یک‌هفتم رسیده و باعث سختی در ساخت و ساز و بالا رفتن اجاره بهای مسکن شده است.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه مسکن بخش زیادی از حقوق افراد را در بر می‌گیرد، گفت: قدرت خرید مسکن به ۶۶ تا ۷۰ سال رسیده است، بنابراین باید وارد ماجرا شویم و به این نیاز پاسخ دهیم؛ بعد سوم هویت شهری است؛ چهره شهر بی‌هویت است و همزمان با ایمنی بخشی و استحکام بخشی و حل نیازهای مردم توجه به این مسئله مهم است.

وی با بیان انجام اقدام جهادگونه و بازنگری در شهر تهران، ادامه داد: چهره شهر و زیبایی آن، معماری ایرانی اسلامی و هویت بخشی آن نیز مهم است؛ از این منظر نیازمند یک بازنگری و اقدام جهادگونه در تهران هستیم.

زاکانی به بیان اینکه علاوه بر این باید نوع نگاه ما به مردم و بخش خصوصی تغییر کند، اظهار کرد: باید در رکن این تغییر تحول مردم و بخش خصوصی قرار گیرد و در کنار آن همه اجزا عناصر و نهادها تسهیل‌گری کنند، به همین منظور در برنامه‌ها مدنظر است تا اراده این تغییر را اعلام کنیم و نزدیک‌ترین راه را برای این تغییر در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان این‌که در شهرداری قرارگاهی برای بحث مسکن ایجاد شد که هدف اولیه آن را بافت‌های ناپایدار قرار داده شده است، اظهار کرد: باید در کنار آن از زمین‌ها و امکانات شهر استفاده کنیم، در گذشته، شهرداری گره‌گشایی از زندگی مردم را نمی‌دید.

شهردار تهران ادامه داد: در گذشته نظر شهرداری این بود که با گذشت زمان و برای حل مشکلاتی مانند آلودگی هوا و ترافیک بهترین راه این است که به جای حل مشکلات، تهران را گران کند تا مردم مهاجرت معکوس کنند و پشیمان از تهران برگردند، اما این پیام مورد قبول مدیریت شهری فعلی نیست.

وی با تاکید بر اینکه در این دوره تلاش داریم شهر را زیست‌پذیر و انسان‌مدار کنیم، گفت: اگر سه‌گانه‌ای بین شهر و شهروند و مدیریت شهری را در نظر بگیریم، باید برای شهروند هزینه کنیم و سایر اجزا باید در خدمت شهروند قرار بگیرد و برای تسهیل در زندگی مردم گام برداشته شود.

زاکانی خاطرنشان کرد: اگر امروز بحران جمعیت داریم، یکی از گلوگاه‌های افزایش جمعیت، حل مشکل مسکن است؛ موضوع ناایمنی که در بحث مسکن‌ها وجود دارد، ناشی از مشکل در ساخت‌وساز است، در بحث معیشت و اقتصاد خانوار نیز مسکن نقطه مشترک است.

وی با بیان این‌که اراده جدی در شهر و کشور در بحث مسکن شکل گرفته است، گفت: شهرداری نیز آهنگی در جهت پاسخ به این نیاز در تهران دنبال می‌کند که با آهنگ دولت هم‌راستا است، در این مسیر توجه ما این است که از همه ظرفیت‌ها در دستگاه‌ها استفاده کنیم؛ آنچه مربوط به شهرداری است، حرکت در مسیر دریافت مجوزها و رفع معایب صدور پروانه و پیگیری ایجاد تسهیلات و امکانی است که شرایط ساخت‌وساز فعال شود.

شهردار تهران در خصوص امضای تفاهم‌نامه اخیر خود با بنیاد مسکن، اظهار کرد: در تفاهم‌نامه‌ای که با بنیاد مسکن امضا کردیم جای حضور بخش خصوصی به عنوان پیشتاز این حرکت خالی است و باید باهم همکاری کنیم.

وی ادامه داد: دبیرخانه‌ای در معاونت معماری شهرداری داشته باشیم تا جهت انسجام و تحقق این اهداف عالی حرکت کنیم و باید با یک حرکت جدی و بر مدار نوسازی بافت فرسوده لکه‌گذاری‌هایی در نقاط مختلف شهر انجام دهیم.

کد خبر 560166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.