آخرین جزئیات واگذاری سرخابی‌ها در فرابورس اعلام شد

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه هر فرد در نهایت تا سقف ۳۰۰ هزار تومان می‌تواند از سهام استقلال و پرسپولیس را خریداری کنند، گفت: این آمار براساس تخمینی است که پیش‌بینی شده است تا حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای پذیره‌نویسی هر باشگاه مشارکت کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، «حسین قربان‌زاده» در حاشیه نشست خبری واگذاری سهام سرخابی‌ها در جمع خبرنگاران اظهار کرد: فردا سوم شعبان مصادف با میلاد امام حسین یک جشن ملی هم خواهد بود و یک اتفاق تاریخی صورت می‌گیرد.

وی افزود: فردا مسیر حکمرانی شایسته دو باشگاهی که در دل میلیون‌ها هوادار جا دارد، آغاز می‌شود و مشارکت مردم در حدود ۱۰ درصد از سهام این دو باشگاه اتفاق می‌افتد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه مدل و قالب این مشارکت به صورت افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم از دولت است، گفت: ریالی از پولی که فردا از سوی مردم و هواداران پرداخت می‌شود، به خزانه دولت واریز نمی‌شود و همه آن وارد حساب باشگاه می‌شود که این امر کمک کننده به فضای مدیریت باشگاه‌ها و اصلاح ساختار مالی آن‌ها خواهد بود.

قربان‌زاده با اشاره به اینکه به تدریج و تا شهریور ۱۴۰۱ سهام دولت به کمتر از ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند، افزود: این اقدام هدف ما است و امیدواریم به نقطه هدف مطلوب برسیم.

وی ادامه داد: افرادی که علاقه‌مند به خرید سهام این دو باشگاه هستند، امروز اقدامات مربوط به آن را انجام دهند و سفارش را به کارگزار ارائه دهند؛ همچنین برای خرید مستقیم هم باید در سجام ثبت نام و کد دریافت کنند.

جزئیات مشارکت در خرید سهام سرخابی‌ها

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه هر فرد نهایتاً تا سقف ۳۰۰ هزار تومان می‌تواند از سهام استقلال و پرسپولیس را خریداری کنند، گفت: این آمار براساس تخمینی است که پیش‌بینی شده است تا حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای پذیره‌نویسی هر باشگاه مشارکت کنند.

قربان زاده خاطرنشان کرد: اگر تعداد بیشتری از این پیش بینی در پذیره نویسی مشارکت کنند، مبلغ افراد برای سهامداری کاهش پیدا می‌کند اما اگر مشارکت مردم کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر باشد، طبیعتاً باقیمانده سهام را متعهد پذیره نویسی در اختیار می‌گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در لایحه بودجه پیشنهاد داده شد تا ۵۱ درصد از سهام به هواداران واگذار شود اما مخالفت‌هایی در این زمینه صورت گرفت، آیا در ادامه واگذاری این درصد افزایش پیدا می‌کند یا خیر؟ اظهار کرد: به طور حتم بعد از افزایش سرمایه، ثبت شرکت‌ها و نیز بازگشایی نماد برای سال ۱۴۰۱ در فروردین یا اردیبهشت، پیشنهادی را به هیئت واگذاری برای افزایش تدریجی سهام خواهیم داشت.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: در این صورت مردم و هوادارانی که فردا در پذیره نویسی مشارکت می‌کنند، می‌توانند بخش دیگری از سهام سرخابی‌ها را مالک باشند.

قربان زاده اعلام کرد: همچنین پیشنهاد مشخصی هم برای عرضه بلوکی به بازیکنان، پیشکسوتان و هواداران مشخص دو باشگاه ارائه شده است که باید در ابتدا مطرح و تصویب شود.

وی با تاکید بر اینکه این شرکت‌ها تفاوت عمده‌ای را با دیگر شرکت‌ها دارند، خاطرنشان کرد: پنج درصد سهام ترجیحی که به کارکنان شرکت‌ها تعلق می‌گیرد در مورد این باشگاه‌ها قابل انتقال به پیشکسوت و هوادار نیست، باید به طور حتم از مرجع بالادستی این پیشنهاد را بگیریم تا این اقدام برای سال آینده انجام شود.

بارگذاری ۳۰ تا ۴۰ درصد از سند سرخابی‌ها در سایت کدال

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از سند این دو باشگاه در سایت کدال بارگذاری شده است، تاکید کرد: صورت‌های مالی حسابرسی شده، قراردادهای مهم در سایت کدال وجود دارد و مردم به این اسناد می‌توانند دسترسی داشته باشند.

قربان زاده با تاکید بر اینکه اکنون در آغاز راه حکمرانی قرار داریم، اظهار داشت: شفافیت و تاباندن نورافکن به تاریک خانه شرکت‌های دولتی به نحو احسنی در خصوص این دو باشگاه بزرگ انجام شده است.

وی تاکید کرد: روشنگری‌های صورت گرفته، مسیر اصلاح، انضباط مالی، مشارکت مردم، سودآوری و افزایش درآمد عملیاتی را به دنبال خواهد داشت و نتیجه آن پیاده‌سازی اصول و قواعد حاکمیتی شرکتی برای باشگاه‌ها است و تأثیر آن را در زمین ورزش خواهیم دید.

به گزارش ایمنا، پس از کشمکش‌های فراوان، سرانجام از روز یکشنبه مورخ ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در بورس عرضه خواهد شد و مردم می‌توانند سهام این دو باشگاه را با شرکت در افزایش سرمایه آن‌ها خریداری کنند.

این دو باشگاه با دو نماد"پرسپولیسح ۱" و"استقلالح ۱" عرضه خواهند شد. عرضه این دو باشگاه از روز یکشنبه مورخ ۱۵ / ۱۲ / ۱۴۰۰ آغاز و به مدت ۳۰ روز ادامه خواهد داشت.

بر اساس آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی فرابورس، یک میلیارد و ۲۳۶ میلیون و ۹۹ هزار و ۶۵۶ سهم جدید استقلال ناشی از سلب حق تقدم در نماد معاملاتی «استقلال» از تاریخ ۱۵ اسفندماه به مدت ۳۰ روز (تا زمان اتمام پذیره نویسی) پذیره‌نویسی خواهد شد.

همچنین طبق تصمیمات اتخاذ شده قرار بر این است تا به هر یک از هواداران باشگاه استقلال تعداد یک هزار و ۳۰ سهم با قیمت دو هزار و ۹۱۰ ریال تعلق گیرد و آمار موجود حاکی از آن است که هر سهامدار نیازمند ۳۰۰ هزار تومان نقدینگی برای مشارکت در این پذیره نویسی هستند.

از سوی دیگر قرار است یک میلیارد و ۳۴ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۵۶۷ سهم جدید پرسپولیس ناشی از سلب حق تقدم در نماد معاملاتی «پرسپولیس» از تاریخ ۱۵ اسفندماه به مدت ۳۰ روز پذیره نویسی (تا زمان اتمام پذیره نویسی) شود.

در سهام باشگاه پرسپولیس به هر سهامدار تعداد ۸۸۵ سهم با قیمت سه هزار و ۳۸۷ ریال اختصاص پیدا می‌کند، سهامداران برای خرید سهام این باشگاه نیاز به ۳۰۰ هزار تومان نقدینگی دارند.

کد خبر 559624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.