اجرای مزد منطقه‌ای به صلاح نیست

معاون وزیر کار با بیان اینکه مزد منطقه‌ای نافی مزد حداقلی کارگران نیست، گفت: علیرغم اینکه خیلی از کارفرمایان دغدغه نیروهای کار خود را دارند ولی به نظر می‌رسد که با منطقه‌ای شدن دستمزدها، شاید در حق کارگران اجحاف شود و از عدالت مزدی به دور باشد لذا اجرای آن در حال حاضر به صلاح نیست.

به گزارش ایمنا، علی حسین رعیتی‌فرد، درباره اجرای طرح مزد منطقه‌ای در کشور و برخی نگرانی‌ها از سوی جامعه کارگری نسبت به حذف مزد حداقلی با اجرای این طرح، اظهار کرد: در حال انجام مطالعات مزد منطقه‌ای هستیم و معتقدیم که بعد از مدت‌ها آن را به یک جمع‌بندی برسانیم و یک‌بار تعیین تکلیف کنیم که اگر شرایطش را در کشور داریم، آن را به اجرا در آوریم.

وی ادامه داد: شرکای اجتماعی از جمله تشکل‌های کارگری اعتقاد دارند که مزد منطقه‌ای خوب است ولی باید یک حداقلی را برای کل کشور در شورای عالی کار مشخص کنیم که پایه و مبنای کار شود و بعد مزد منطقه‌ای را متناسب با آن اضافه کنیم.

معاون روابط کار وزیر کار با بیان اینکه مزد منطقه‌ای نافی مزد حداقلی نیست، افزود: طبق سبد معیشت، کارگران باید حداقل‌هایی را داشته باشند و بعد از آن حداقل‌ها، تعیین مزد منطقه‌ای می‌تواند برای رشته صنایع بر اساس آن انجام شود.

وی تصریح کرد: البته برخی از افراد اعتقاد دارند که بگذاریم روی این موضوع بین و کارگر و کارفرما در مناطق مختلف توافق شود و هرچه توافق کردند، همان مبنای کار قرار گیرد که فکر می‌کنم چندان خوب نیست چون اگر بخواهیم توافق کنیم، شاید از عدالت مزدی به دور باشد و پیامدهایی با توجه به شرایط اقتصادی داشته باشد.

رعیتی‌فرد افزود: علیرغم اینکه خیلی از کارفرمایان دغدغه نیروهای کار خود را دارند ولی به نظر می‌رسد که با این کار شاید در حق کارگران اجحاف شود و لذا در حال حاضر اجرای آن به صلاح نیست.

منبع: ایسنا

کد خبر 559441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.