صدور ۶۰ میلیون کد بورسی/۳۷ میلیون کد فعال است

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس گفت: تا امروز حدود ۶۰ میلیون کد بورسی صادر شده که بالغ بر ۳۷ میلیون آنها کدهای فعال هستند.

به گزارش ایمنا، حمید حسن‌آبادی اظهار کرد: تا امروز حدود ۶۰ میلیون کد بورسی صادر شده که بالغ بر ۳۷ میلیون آنها کدهای فعال هستند. همچنین تاکنون ۴۰ میلیون نفر از سرمایه‌گذاران در سامانه جامع اطلاعات مشتریان «سجام» که یکی از جامع‌ترین پایگاه‌های داده اشخاص در کشور است، ثبت‌نام کرده‌اند.

وی ادامه داد: از این تعداد بیش از ۳۳ میلیون نفر احراز هویت شده که در حدود ۲۵ درصد احراز هویت شده‌ها (هشت میلیون و پانصد هزار نفر) به صورت الکترونیکی و الباقی حضوری صورت گرفته است.

به گفته مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، از طریق سامانه سجام سود توزیعی ۲۴۶ شرکت، معادل حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان به تعداد بالغ بر ۴۱ میلیون نفر پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۹ که سال پررونقی برای بازار سرمایه بود بالغ بر ۳۶۰ میلیون معامله در بورس اوراق بهادار تهران ثبت شد، اظهار کرد: در آن سال، به طور میانگین روزانه ۱.۵ میلیون معامله صورت می‌گرفت که این اعداد در سال ۱۴۰۰ به ۱۳۸ میلیون معامله در مجموع تاکنون و میانگین روزانه ۷۰۰ هزار معامله رسیده است.

حسن‌آبادی افزود: حجم معاملات و فشار روی هسته معاملات در سال ۱۳۹۹ فراتر از ظرفیت سامانه فعلی معاملات بود که این تجربه در طراحی و توسعه سامانه بومی معاملات مدنظر قرار گرفت.

به گفته مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس، از دیگر دستاوردهای مهم حوزه IT بازار سرمایه، برگزاری مجامع به صورت الکترونیکی است که این موضوع از زمان آغاز کرونا در کشور مطرح و به طور جدی پیگیری شد. از سال ۹۹ تا امروز بیش از ۹۰ مجمع به صورت غیرحضوری و در بستر الکترونیک برگزار شده است.

حسن‌آبادی در خصوص سامانه بومی معاملات خاطرنشان کرد: این سامانه با توجه به قابلیت‌های ویژه‌ای مانند ظرفیت توان پردازشی در حدود ۲۴ هزار تراکنش در ثانیه روی یک نماد و زمان پردازش سفارشات ۴۸ میکروثانیه از جایگاه ممتازی نسبت به سامانه‌های معاملات مطرح جهانی و در مقایسه با سایر سامانه‌های مشابه داخلی در حوزه بانکداری همچون سامانه شاپرک و سامانه شتاب برخوردار است.

منبع: ایلنا

کد خبر 553436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.