نشانه‌ای از کرونا که نادیده گرفته می‌شود

اگرچه کارشناسان بر این باورند که سویه اومیکرون باعث بروز علائم خفیف بیماری می‌شود اما هنوز این نگرانی وجود دارد که افزایش موارد ابتلا می‌تواند مشکل بزرگی برای گروه‌های ارائه دهنده خدمات درمانی ایجاد کند.

به گزارش ایمنا به نقل از مدیکال دیلی، اگرچه کارشناسان بر این باور هستند که سویه اومیکرون باعث بروز علائم خفیف بیماری می‌شود، اما هنوز این نگرانی وجود دارد که افزایش موارد ابتلاء می‌تواند مشکل بزرگی را برای گروه‌های ارائه دهنده خدمات درمانی ایجاد کند.

همچنین حتی اگر سویه جدید کروناویروس (اومیکرون) علائم و نشانه‌های مشابه با سویه‌های قبلی را داشته باشد، شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد این سویه همچنین می‌تواند باعث ایجاد یک علامت غیرقابل انتظار در بین این بیماران شود.

سرگیجه به عنوان یک علامت کووید -۱۹

نتایج تحقیقات متعدد محققان و متخصصان پزشکی حاکی از آن است که سرگیجه یا احساس سبکیِ سر می‌تواند یک علامت هشدار دهنده از ابتلاء به سویه اومیکرون باشد. مطالعه‌ای که ماه گذشته در ایالات متحده منتشر شد، حاکی از آن است که شیوع سرگیجه در بسیاری از بیماران مبتلا به کووید -۱۹ وجود دارد.

همچنین در مطالعه‌ای که پیش از این در سپتامبر ۲۰۲۰ منتشر شد، به وجود سرگیجه به عنوان یک نشانه بالینی کووید -۱۹ اشاره کرده بود. محققان در عین حال تاکید کرده‌اند سرگیجه یک علامت شگفت‌انگیز از بیماری نیست، زیرا این عارضه مدت‌ها با عفونت‌های ویروسی همراه بوده است.

نشانه‌ای که به راحتی قابل چشم‌پ وشی است

در گزارش مدیکال دیلی، به فهرست رسمی از علائم و نشانه‌های شناسایی شده کووید در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) شامل سرگیجه یا احساس سبکی سر نمی‌شود. در این فهرست به سردرد و حالت تهوع اشاره شده اما احساس ضعف یا بی‌ثباتی ذکر نشده است.

از آنجا که این علامت به‌عنوان نشانه مشخصه کووید -۱۹ شناخته نمی‌شود، پزشکان تمایل دارند این علامت را نسبت به سایر نشانه‌های عفونت نادیده بگیرند. اما اکنون که سویه اومیکرون این علامت را در بیشتر بیماران ایجاد می‌کند، متخصصان تاکید دارند که علائم دیگر مانند سبکی سر نیز جدی گرفته شود.

منبع: ایسنا

کد خبر 553179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.