واکنش محیط‌زیست به نظر پلیس راهور درباره صدور مجوز شماره‌گذاری خودرو

‌سازمان حفاظت محیط‌زیست در جوابیه‌ای آورده است: مسئولیت نظارت بر استانداردهای ایمنی با سازمان ملی استاندارد و نیروی انتظامی است و این موضوع که «چون سازمان حفاظت محیط‌زیست مجوز می‌دهد ناچار به شماره‌گذاری هستیم و اگر به ما بود این خودروها را پلاک نمی‌کردیم»، توسط نماینده پلیس راهور پسندیده نیست.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، در جوابیه این سازمان به مصاحبه معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا با یک برنامه تلویزیونی در ۲۶ دی‌ماه آمده است: این سازمان با توجه به سهم قابل توجه آلایندگی وسایل نقلیه موتوری در آلودگی هوا، در راستای اعمال وظایف نظارتی، ضمن پایش عملکرد خودروسازان، شرکت‌های بازرس خودرو و مراکز آزمون آلایندگی، عملکرد سایر دستگاه‌های اجرایی مسئول در قانون هوای پاک را هم تحت نظارت قرار می‌دهد و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی، ضمن اعمال قانون، مراتب را به مراجع ذی‌ربط و نهادهای نظارتی منعکس می‌کند.

سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان می‌کند: به‌منظور اعمال نظارت بر صدور مجوزهای شماره‌گذاری وسایل نقلیه در قالب دستورالعمل‌های ذیل مصوبات و قوانین کشور که با بهره‌گیری از دیدگاه‌های نخبگان، مشاوران فنی، متخصصان داخلی و ذی‌نفعان تهیه‌شده و به فرآیندها و ضوابط مربوط به بازرسی خودرو و نظارت پیش از تولید و زمان تولید وسایل نقلیه می‌پردازد، اقدام می‌شود و در راستای نظارت بر رعایت استانداردهای زیست‌محیطی و الزامات آلایندگی وسایل نقلیه با همکاری سایر دستگاه‌های مسئول، اجرای مصوبات و قوانین مربوط به کاهش آلودگی هوا را دنبال می‌کند که در صورت عدم تطابق و انحراف از استانداردها، وفق دستورالعمل‌های صادره از صدور مجوز تولید و یا شماره‌گذاری خودداری می‌کند.

در ادامه این جوابیه آمده است: همان‌گونه‌که همکاران پلیس راهور در شماره‌گذاری خودرو، اشراف کامل به فرآیند شماره‌گذاری دارند، مستندات لازم جهت شماره‌گذاری خودرو، صدور مجوز این سازمان درخصوص انطباق با استانداردهای آلایندگی است. همچنین موافقت سازمان ملی استاندارد درخصوص رعایت سایر استانداردها ازجمله استانداردهای مربوط به تجهیزات ایمنی خودرو است. ازاین‌رو جای تأسف دارد که معاون پلیس راهور، تصادفات و حوادث جاده‌ای اخیر را به عملکرد این سازمان درباره شماره‌گذاری خودرو نسبت می‌دهد؛ درحالی‌که از بین تمام استانداردهای لازم‌الرعایه برای صدور مجوز شماره‌گذاری، صرفاً سه استاندارد مربوط به آلایندگی خودرو که توسط مراکز آزمون آلایندگی صلاحیت‌دار با همکاری شرکت‌های بازرس مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست است و علت ایجاد حوادث جاده‌ای، ضمن تأثیر سایر عوامل، به تجهیزات ایمنی خودرو ارتباط پیدا می‌کند نه به تجهیزات آلایندگی.

سازمان محیط زیست اضافه می‌کند: طبق قانون، مسئولیت نظارت بر رعایت استانداردهای ایمنی توسط خودروسازان با سازمان ملی استاندارد و نیروی انتظامی است، لذا طرح این موضوع که «چون سازمان حفاظت محیط زیست مجوز می‌دهد ما ناچار به شماره‌گذاری هستیم و اگر به ما بود این خودروها را پلاک نمی‌کردیم»، توسط نماینده پلیس راهور پسندیده نیست که یا نشان از بی‌اطلاعی این مقام مسئول نسبت به فرآیند شماره‌گذاری و مسئولیت‌های سازمان‌های ذی‌ربط دارد یا به نوعی فرافکنی است برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت. ازاین‌رو شایسته است قبل از طرح چنین اتهاماتی، اطلاعات و مستندات لازم را از همکاران مطلع خود دریافت کند.

در پایان این جوابیه آمده است: درخصوص حوادث خودرویی مربوط به خودروهای نوشماره، می‌توان به معافیت چهارساله معاینه فنی اشاره کرد. درواقع تجهیزات ایمنی خودروهای در حال تردد، به دلیل اشکال در قانون، طی این چهار سال تحت معاینه فنی قرار نمی‌گیرد؛ علی‌رغم این‌که این سازمان، درخواست کاهش زمان معافیت معاینه فنی خودروهای نوشماره را در قانون هوای پاک ارائه داده بود، لیکن صرفاً یک سال از پنج سال معافیت کاسته شد و کاهش این زمان می‌تواند از تعداد این حوادث بکاهد. پیشنهاد می‌شود نیروی انتظامی با توجه به تعدد حوادث جاده‌ای، پیشنهاد اصلاح این ماده را ارائه کند.

کد خبر 551939

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.