اژه‌ای: ایادی نظام سلطه جرئت انجام هیچ حماقتی را علیه ایران ندارند

رئیس قوه قضائیه طی سخنانی در جمع قضات و کارکنان سازمان قضایی نیروهای مسلح، شاغلان در این سازمان را مجاهدان در سنگری حساس دانست و توصیه‌هایی مطرح کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای، صبح امروز چهارشنبه ششم بهمن ماه با حضور در سازمان قضائی نیروهای مسلح، بر سر مزار مطهر شهید گمنامی که در محوطه این سازمان به خاک سپرده شده حاضر شد و ضمن قرائت فاتحه به روح بلند این شهید و همه شهدای والامقام دوران دفاع مقدس ادای احترام کرد.

این شهید بی‌نشان که در زمان شهادت ۱۷ سال داشته و در سال ۱۳۶۱ در منطقه شرق دجله به فیض شهادت نائل آمده، در اسفند ۱۳۹۴ با حضور خیل کثیری از مردم شهیدپرور تهران و تنی چند از مسئولان از جمله حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای به خاک سپرده شد.

رئیس قوه قضائیه سپس ساختمان اداری سازمان قضائی نیروهای مسلح را که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است، افتتاح کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای، طی سخنانی که در جمع قضات و کارکنان سازمان قضائی نیروهای مسلح داشت، شاغلان در این سازمان را مجاهدان در سنگری حساس دانست و اظهار کرد: در طول بیش از چهار دهه، دشمنان ایران اسلامی توطئه‌های بسیاری را برای ضربه زدن به انقلاب ما طراحی و اجرا کردند اما در سایه توجهات و عنایات امام عصر (عج) و هوشیاری و بصیرت ولی فقیه، بر این توطئه‌ها غلبه پیدا کردیم.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهمیت نیروهای مسلح و رجحان مقوله امنیت و استقلال کشور نسبت به سایر شئون و امور گفت: امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار و عزت و قدرت بازدارندگی قرار دارند و این امر مرهون ولایت‌پذیری آن‌ها و تدابیر حکیمانه فرماندهی معظم کل قواست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با اشاره به لاف‌ها و تهدیدهای توخالی که سال‌هاست از جانب دشمنان با جمله «همه گزینه‌ها زیر یا روی میز است» بیان می‌شود، گفت: امروز نیروهای مسلح ما به واسطه تدابیر مقام معظم رهبری و پشتوانه و حمایت مردمی و تجهیزات سخت‌افزاری بومی که در اختیار دارند در اوج صلابت و اقتدار و بازدارندگی هستند و به همین سبب، ایادی نظام سلطه جرئت انجام هیچ‌گونه حماقت و شیطنتی علیه کشور ما را ندارند.

رئیس عدلیه فعالیت در سازمان قضائی نیروهای مسلح را حساس و مهم دانست و گفت: شاغلان در سازمان قضائی نیروهای مسلح، مسئولیت خطیر صیانت از حافظان امنیت و استقلال کشور را بر عهده دارند؛ از همین حیث فعالیت قضات و کارکنان این سازمان دارای اهمیت و حساسیت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در ادامه با تبیین و تشریح ابعاد و زوایای مختلف حساسیت و اهمیت کار در سازمان قضائی نیروهای مسلح گفت: چنان‌چه دشمن کوچک‌ترین رخنه‌ای را در بخشی از نیروهای مسلح پیدا کند یا آنکه کوچک‌ترین لکه کدری در قسمتی از این نیروها ایجاد شود، خطرات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر کشور و مردم وارد می‌شود. بر همین اساس مسئولیت صیانت از نیروهای مسلح، تکلیفی سرنوشت‌ساز و خطیر است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه قضات و کارکنان سازمان قضائی نیروهای مسلح به سبب حساسیت و اهمیت کار در این سازمان باید از تدابیر ویژه‌ای در امر رسیدگی به پرونده‌ها بهره بگیرند، گفت: رسیدگی به پرونده‌ها در سازمان قضائی نیروهای مسلح به سبب اهمیت و حساسیت موضوعات، اقتضائات خاص خود را دارد؛ بر همین اساس قضات و سایر دست‌اندرکاران قضائی این سازمان باید به تدابیر و ملزومات بعضاً منحصربه‌فردی مجهز باشند و مراحل مختلف دادرسی در قبال پرونده‌ها را مورد به مورد با نهایت دقت‌نظر واکاوی کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در همین راستا گفت: بدون تردید باید به سازمان قضائی نیروهای مسلح هم‌ردیف با اهمیت و حساسیت کار در این سازمان، به لحاظ تجهیز نیرو و امکانات در ابعاد مختلف کمی و کیفی و اداری و قضائی، توجه و عنایت داشت.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به شاخص‌ها، صلاحیت‌ها و تخصص قضات شاغل در سازمان قضائی نیروهای مسلح گفت: قضات سازمان قضائی نیروهای مسلح در راستای بهبود اجرای عدالت، ارتقای وضعیت رسیدگی‌های قضائی، بهبود وضعیت پیشگیری از وقوع جرم و توسعه اقدامات قضائی در کشف جرم و نظارت بر ضابطین، دارای مسئولیت‌های خطیری هستند که باید هرچه بیشتر در اجرای این تکالیف و مسئولیت‌ها اهتمام داشته باشند و در تبیین جایگاه و مأموریت حساس خود برای آحاد جامعه تلاش ساعی مصروف دارند.

رئیس عدلیه در ادامه به بیان توصیه‌هایی خطاب به قضات در راستای ارتقای کارایی و اثربخشی نظارت‌ها و بهبود وضعیت رسیدگی‌های قضائی پرداخت و آن‌ها را به مقوله مهم تکمیل تحقیقات قبل از احضار متهم یا متهمان توجه داد و بر همین اساس گفت: چنان‌چه قاضی یا بازپرس قبل از احضار متهمان و در حین تشکیل پرونده به تکمیل تحقیقات و جمع‌آوری ادلّه اهتمام ورزد، این مهم، اثر مطلوب خود را در مراحل بعدی دادرسی نشان خواهد داد و مانع از اطاله دادرسی‌ها می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای، در ادامه قضات و سایر مسئولان قضائی را به پرهیز از صدور قرارهای منتهی به بازداشت موقت در موارد غیرضرور توصیه کرد و گفت: اگر برای متهمی بنا به ضرورت قرار بازداشت موقت صادر می‌شود، باید نهایت دقت و احتیاط و سنجش جوانب امر از سوی قاضی صادرکننده قرار لحاظ شود.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: شیوه بازرسی‌ها، بازجویی‌ها و سایر تمهیدات و ملزومات ناظر بر امر تحقیقات و تکمیل پرونده باید به گونه‌ای باشد که فرد احضار یا بازداشت‌شده، نسبت به برخورد صورت‌گرفته با خود و لحاظ جنبه‌های مختلف عدالت و دقت در قبال پرونده‌اش، آرامش خاطر داشته باشد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه، جمع‌آوری ادله و اسناد ناظر بر اتهام انتسابی فرد پس از مرحله احضار و بازداشت او را اشتباه دانست و همه قضات و مسئولان قضائی را از اتخاذ این روش برحذر داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: نمی‌خواهم بگویم که اقدامات ضابطین قضائی دارای اشکال و ایراد است، بلکه تاکید من بر آن است قضات و بازپرس‌هایی که اقدام به صدور قرارهای بازداشت موقت می‌کنند، دارای مسئولیت شرعی و قانونی هستند و باید در مدتی که فرد متهم در بازداشت به سر می‌برد، بر مراحل مختلف تحقیقات از او نظارت داشته باشند و توجه کنند که در اختیار بودن متهم نزد ضابط، رافع مسئولیت‌های شرعی و قانونی قاضی صادرکننده قرار نیست.

رئیس عدلیه با تاکید بر اهمیت نحوه برخورد محترمانه با خانواده متهمان و حفظ کرامت و حیثیت آن‌ها در حین مراحل مختلف تحقیقات قضائی به ذکر خاطره‌ای از دوران قضاوت خود پرداخت و گفت: حفظ ابرو و حرمت خانواده متهم و وجهه متهم نزد خانواده، بسیار مهم و مورد تاکید است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه بر ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها در سازمان قضائی نیروهای مسلح و جلوگیری از اطاله دادرسی‌ها تاکید کرد و در همین راستا به مقوله مهم تجهیز نیروی انسانی در دستگاه قضائی پرداخت و گفت: نحوه جذب و گزینش نیروی انسانی در دستگاه قضائی، نیازمند یک اقدام و تحول جدی است که ما به دنبال تحقق این مهم هستیم و به معاون اول دستگاه قضا و معاونت منابع انسانی درمورد ایجاد تحول در نحوه جذب، گزینش و به‌کارگیری نیروی انسانی، دستوراتی صادر شده است.

پیش از سخنان رئیس عدلیه، حجت‌الاسلام والمسلمین پورخاقان، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح با اشاره به اصل ۱۷۲ قانون اساسی مبنی بر مسئولیت‌ها و کارکرد سازمان قضائی نیروهای مسلح گفت:

جوان‌سازی کادر و استفاده از تجارب بلند پیشکسوتان، توجه به انتصابات درون‌سازمانی، کاهش آمار پرونده‌های قدیمی و معوقه، حبس‌زدایی و استفاده از ظرفیت‌های جایگزین حبس، کم کردن هزینه‌های جاری و اسراف‌زدایی، نوسازی و بهینه‌سازی تجهیزات موجود و تلاش برای الکترونیکی کردن کامل فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها، ازجمله اهداف و برنامه‌های در دستور کار سازمان قضائی نیروهای مسلح است.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورخاقان، سپس از انجام ۷۸ مورد بازدید و بازرسی دادیاران، دادستان‌ها، قضات محاکم و فرماندهان عالی نظامی و انتظامی از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های سازمان قضائی نیروهای مسلح طی سال ۱۳۹۹ خبر داد.

وی با بیان اینکه ارتقای سطح اقدامات آموزشی از سوی سازمان قضائی نیروهای مسلح، کاهش ورودی پرونده به این سازمان و افزایش صیانت از نیروهای مسلح را به دنبال خواهد داشت، از کاهش ۶۲ درصدی مانده پرونده و ۲۳ درصدی ورودی پرونده به سازمان قضائی نیروهای مسلح طی پنج سال گذشته خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خواجه‌وند صالحی، دادستان نظامی استان تهران نیز طی سخنانی در این مراسم، تلاش در جهت صیانت و سلامت نیروهای مسلح را از جمله اهداف سازمان قضائی نیروهای مسلح برشمرد.

همچنین در این مراسم که مسئولان و تعدادی از قضات و کارکنان سازمان‌های قضائی نیروهای مسلح تمام استان‌های کشور به صورت ویدئوکنفرانسی در آن شرکت داشتند، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح آذربایجان غربی، یکی از قضات سازمان قضائی نیروهای مسلح استان تهران، یکی از کارمندان سازمان قضائی نیروهای مسلح استان سیستان و بلوچستان و یکی از زنان کارمند سازمان قضائی نیروهای مسلح استان تهران، به بیان نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

کد خبر 551436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.