۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۳
سکوت در مقابل مازوت سوزی؟!

طی روزهای گذشته بر اثر استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ اصفهان و پالایشگاه شهید منتظری نفس مردم به شماره افتاده و هنوز اقدامی مبنی بر توقف استفاده از این سوخت صورت نگرفته است و به نظر می‌رسد مسئولان عالی‌رتبه در خصوص مصرف مازوت سکوت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، مشعل‌های مازوت‌سوز نیروگاه شهید منتظری اصفهان که از سال ۱۳۹۳ با حکم قضائی پلمب شده بود، به‌رغم مخالفت‌های مسئولان استان اصفهان، فک پلمب شد و آن‌طور که فرماندار شاهین‌شهر گفته است، از شنبه گذشته به مدت یک ماه فعال شده است.

به گفته مسئولان با توجه به شرایط جوی و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، اجازه استفاده از مازوت «نفت کوره» و قطع مصرف گاز صادر شده است.

در حال حاضر هشت مشعل از ۱۲ مشعل مازوت‌سوز نیروگاه شهید منتظری فعال است؛ سه واحد این نوع سوخت را مصرف می‌کند و روزانه بیش از پنج میلیون مترمکعب گاز تحویل این نیروگاه می‌شود. بنا به گفته مسئولان امر، هم‌اکنون یک سوم نیروگاه شهید منتظری مازوت‌سوز شده است.

این در حالی است که ورود مازوت و سایر نفت‌های کوره به محیط زیست آثار مختلفی را به همراه دارد، نفت‌های کوره همچون مازوت از مواد شیمیایی مختلفی تشکیل شده‌اند و هر یک نوعی مخلوط متفاوت از دیگری به‌شمار می‌آید. زمانی که این مواد به خاک یا آب‌های سطحی می‌رسند، بخشی از آن‌ها تبخیر می‌شوند و برخی دیگر به دلیل نشتی مخازن نگهداری آن‌ها در آب و خاک حل خواهند شد.

مازوت و گازوئیل به‌عنوان دو سوخت پرگوگرد، مهم‌ترین تأثیر را در افزایش آلایندگی هوای اصفهان دارد؛ موضوعی که از سوی برخی مسئولان تکذیب شده است اما در اظهارات برخی نمایندگان استان و رئیس سازمان محیط‌زیست به‌طور تلویحی مورد تأیید قرار گرفت.

استاندار اصفهان، متولی موضوع مازوت‌سوزی در استان است

عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیش‌تر به خبرنگار ایمنا گفته بود: من گلایه دارم که چرا آن زمان که مشعل‌های مازوت‌سوز را پلمب کردند، اکنون دوباره بازگشایی شده است تا مازوت بسوزاند.

وی با بیان اینکه مازوت در هوا گم نمی‌شود، بلکه در ریه‌ها و نفس‌های مردم جا پیدا می‌کند، تاکید کرده بود: در حقیقت نخستین خواسته مردم در خصوص تأمین اصفهان آب و هوای سالم است؛ اکنون باید هوای مردم را داشته باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان شهرستان اصفهان اضافه کرده بود: تمام مسئولان در سطح استان، مخالف سوزاندن مازوت توسط صنایع بودند. بر این اساس طی جلسه‌ای که در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی داشتیم و اعضای کمیسیون امنیت ملی هم حضور داشتند، موضوع مازوت‌سوزی به صورت اجمالی مطرح و بیان کردیم که نباید این اتفاق رخ دهد.

وی تاکید کرده بود: استاندار اصفهان متولی موضوع مازوت‌سوزی در استان است؛ اگرچه وی هم‌نظر با ما است اما به عنوان مدیر باید پیگیر این اقدامات باشد.

مقتدایی در واکنش به فک پلمب مشعل‌های مازوت‌سوز نیروگاه شهید منتظری، روز یکم بهمن‌ماه سال جاری در نامه‌ای به حجت‌الاسلام شجاعی‌علی‌آبادی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی ضمن درخواست توقف فوری مازوت‌سوزی در این نیروگاه، از طرز بازگشایی مشعل‌های مازوت‌سوز و نقض حکم قضائی شکایت کرد.

در مقابل مازوت سوزی نیروگاه‌های اصفهان سکوت نخواهیم کرد

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی، نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در واکنش به استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌های اصفهان می‌گوید: طبق اطلاعات واصله از منابع قانونی و رسمی متأسفانه نیروگاه شهید محمد منتظری دو سوم از میزان مصرف سوخت خود را از مازوت استفاده می‌کند که این تکلیفی است که شورای عالی امنیت ملی به نیروگاه اعلام کرده است.

او با بیان اینکه متاسفانه در تصمیم‌گیری‌ها آن گونه که باید و شاید موقعیت‌های مکانی مجموعه‌های صنعتی مدنظر قرار نمی‌گیرد، ادامه می‌دهد: در حال حاضر شهر اصفهان از حیث ذرات معلق رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند: علاوه بر اینکه پالایشگاه شهید محمد منتظری مکلف به استفاده از این میزان مصرف سوخت مازوت شده است، نیروگاه اصفهان هم نسبت به استفاده از مازوت تحت فشار قرار دارد که تداوم این وضعیت در استان اصفهان نگران‌کننده است.

وی با بیان اینکه صنایع آلاینده روی محیط زیست و باغات شهرستان خمینی‌شهر تأثیرات مخربی بر جای گذاشته است، اضافه می‌کند: زمانی باغات و درختان باطراوتی در شهرستان خمینی‌شهر وجود داشتند که اکنون در حال خشک شدن است که ناشی از اثرات مستقیم آلاینده‌ها است.

حجت الاسلام نقدعلی ادامه می‌دهد: توصیه‌ای که به شورایعالی عالی امنیت ملی داریم این است که تمام صنایع و مجموعه‌ها را به یک چوب نرانند زیرا بعضی از این صنایع در مناطقی واقع شدند که متراکم از جمعیت هستند.

وی می‌گوید: تراکم جمعیتی که در اصفهان و خمینی‌شهر و شهرهای حاشیه‌ای وجود دارد شرایط ویژه‌ای را به وجود آورده است که به نظر من باید شورای عالی امنیت ملی الزام به قانون و تکلیف قانونی برای استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها را در نواحی دیگر صنعتی به کار ببرد.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان می‌کند: از این رو مراتب اعتراض خود را نسبت به استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌های شهید منتظری و اصفهان با شکایت به کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اعلام کردیم و در جلسات مربوطه حضور پیدا خواهیم کرد تا مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌های اصفهان متوقف شود.

کد خبر 551074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.