اجرای طرح بازآفرینی در ۵۸ محله اصفهان

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: سال آینده در هر منطقه شهرداری حداقل دو محله بر اساس دسته‌بندی تحلیلی به عنوان محله هدف انتخاب و به این ترتیب در ۵۸ محله طرح ارتقای کیفی و سند بازآفرینی محلات اجرا می‌شود.

وحید مهدویان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به تغییر نگرش در مدیریت شهری برای انجام و اجرای پروژه‌های شهری، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌ها و طبقه‌بندی‌هایی انجام شده در تمام مناطق، محله‌های برخوردار و کم برخوردار وجود دارد، لذا سیاست مدیریت شهری این است که سال آینده در هر منطقه حداقل دو محله بر اساس دسته‌بندی تحلیلی که انجام شده، انتخاب شود بنابراین در ۵۸ محله طرح ارتقا کیفی محلات و سند بازآفرینی محلات را خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: برای آغاز برنامه‌های محله محور در سال آینده باید اطلاعات مورد نیاز برای اجرای طرح‌ها در محلات اولویت‌بندی و بر اساس نیازهای موجود در هر محله توسط مدیریت مناطق آماده شود.

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان ادامه داد: بر اساس اطلاعات ارائه شده، محلات هدف توسط مناطق انتخاب شده و باید در سال آینده اقدامات اجرایی حداقل دو محله در هر منطقه انجام شود، البته در سند بازآفرینی برنامه‌ریزی‌های لازم ارائه شده و بر اساس ویژگی‌ها و مشکلات هر محله، پروژه‌ها و برنامه‌های متفاوت و مختلفی را برای اجرا در نظر داریم.

وی ادامه داد: گاهی بعضی از مشکلات در بسیاری از محلات یکسان است که برای رفع آنها هم طرح‌هایی را خواهیم داشت، هدف قرار دادن دو محله در هر منطقه به معنای رها کردن و عدم توجه و رسیدگی به سایر محلات شهر اصفهان نیست، اما سند بازآفرینی به طور عمده برای محلات هدف اجرایی و هر سال پروژه‌های محله محوری اجرا شود تا در دوره‌های زمانی مشخص بتوانیم محلات کم‌برخوردار را به حداقل شرایط کیفی زندگی برسانیم.

ارتقای سطح کیفی زندگی در محلات کم‌برخوردار

مهدویان خاطرنشان کرد: برخی اقدامات به صورت منطقه‌ای در تمام محلات شهر با رویکرد محله‌محوری انجام می‌شود، بنابراین با اینکه بعضی مشکلات جزو برنامه محلات هدف نیست، اما قطعاً از جمله مسائلی است که باید به آن رسیدگی شود و رفع آن چالش‌ها نیز در دستور کار پروژه‌ها قرار می‌گیرد تا در نهایت، سال آینده کارنامه‌ای از شهرداری در دست داشته باشیم که حداقل در هر منطقه از شهر اصفهان به دو محله به طور ویژه پرداخته شده باشد و سطح کیفی زندگی در محلات کم‌برخوردار بهبود یابد.

وی با اشاره به اجرای پروژه‌های مختلف در محلات شهر اصفهان، گفت: در محلات دیگر نیز پروژه‌هایی انجام خواهد شد، البته پروژه‌ها هم دسته‌بندی می‌شود تا بتوان به مسائلی از جمله ایمنی کودکان، دسترسی‌ها، طراحی پاتوق‌های شهری و بازیکده‌ها پرداخت و در نهایت با توجه مخاطبان در هر محله تلاش می‌کنیم که محلات شهر اصفهان برای تمام شهروندان در دسترس و دارای کیفیت زندگی باشد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان با بیان اینکه سند بازآفرینی برای دو محله حصه و قائمیه آماده و به حل مشکلات آن توجه ویژه شده است، ادامه داد: در این راستا دسته‌بندی نیز بر اساس مسائل کالبدی و غیر کالبدی ارائه و به مواردی از جمله نماسازی، دسترسی‌ها و رویدادهای فرهنگی توجه شده است؛ این دو محله به عنوان محله‌های هدفی است که امسال بر اساس سند بازآفرینی اقدامات لازم را در آنها آغاز کردیم.

وی افزود: با هماهنگی مدیران منطقه در محله حصه، رفع گلوگاه‌ها، دسترسی مناسب و تعریف ورودی محله با مساعدت کمیسیون ماده پنج و توسط معاونت استانداری انجام و طرح آن مصوب شد، سال‌ها بود که طرح جاده‌ای برای دسترسی مناسب و تعریف ورودی محله در کمیسیون ماده پنج مطرح می‌شد و در نهایت با مدیریتی که در استانداری اتفاق افتاد که این طرح نیز مصوب شد و در مرحله ابلاغ نهایی قرار دارد.

مهدویان با اشاره به پیگیری طرح‌های مصوب و نیمه‌مصوب در محله‌های حصه و قائمیه، افزود: کلنگ‌زنی برای احداث پارک در منطقه چهار، پیگیری طرح میدان افق سبز در قائمیه برای رفع مشکلات ترافیکی محله و احداث پارک آفرینش از جمله اقداماتی است که با یک اصلاح بودجه آنها را آغاز کردیم تا امسال طرح‌ها را اجرایی کنیم.

کد خبر 550925

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.