«معیشت» دغدغه اصلی زنان سرپرست خانوار/شاخص‌های «عدالت جنسیتی» تعدیل می‌شود

معاونت زنان و خانواده رئیس‌جمهور درحالی‌که تعداد زنان سرپرست خانوار را حدود ۳.۵ میلیون نفر اعلام کرد، گفت: محرومیت‌زدایی از اقشار ضعیف و زنان سرپرست خانوار، جزو برنامه‌های اصلی دولت به‌شمار می‌رود.

به گزارش ایمنا، انسیه خزعلی در مراسم بزرگداشت روز زن که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: محرومیت‌زدایی از اقشار ضعیف و زنان سرپرست خانوار و عدالت‌محوری از برنامه‌های اصلی دولت سیزدهم در حوزه زنان است.

وی ادامه داد: حدود ۳.۵ میلیون زن سرپرست خانوار داریم. حکومت وظیفه دارد عزت‌مندانه از این زنان حمایت کند. مشکلات مختلف این زنان مسئولیت ما را بیشتر می‌کند. مسئله «معیشت»، دغدغه اصلی زنان سرپرست خانوار است. افزایش طلاق و کاهش ازدواج هم تعداد زنان سرپرست و خودسرپرست را افزایش داده است. ساماندهی مشاغل خانگی و وصل کردن آن‌ها با واسطه به کارآفرینان از جمله برنامه‌های معاونت زنان ریاست‌جمهوری برای حل مشکلات معیشتی این زنان است.

خزعلی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی برای زنان سرپرست خانوار، گفت: تلاش ما کاهش این آسیب‌ها است؛ مشاوره دادن قبل ازدواج و بعد ازدواج را برای کاهش طلاق اجرایی کرده‌ایم و به دنبال فرهنگ‌سازی برای جلوگیری از طلاق هستیم. در معاونت هم برنامه افزایش جمعیت را در دستور کار قرار داریم اما دستگاه‌های دیگر نیز در این زمینه وظیفه دارند.

معاون زنان و خانواده ریاست‌جمهوری گفت: عدالت جنسیتی و حتی عدالت فراگیر را در حوزه کودکان نیز دنبال می‌کنیم. در برنامه ششم توسعه، عدالت جنسیتی دیده شده که دیکته شده از مجامع بین‌المللی است که این شاخص‌ها حتماً تعدیل می‌شود.

منبع: ایسنا

کد خبر 550714

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.