تداوم روند کنترل تورم با توقف چاپ پول/کاهش یک درصدی نرخ تورم در دی‌ماه ۱۴۰۰

با تداوم سیاست‌های انضباطی دولت سیزدهم و کنار گذاشتن اقدامات خسارت‌بار دولت قبل در چاپ پول و بی‌انضباطی مالی، نرخ تورم در دی‌ماه ۱۴۰۰ هم به روند کاهشی خود ادامه داد.

به گزارش ایمنا، بر اساس اعلام مرکز آمار، نرخ تورم سالانه دی‌ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤٢, ٤ درصد رسیده که نسبت به رقم ماه قبل، ١.٠ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

نرخ تورم نقطه‌ای در دی‌ماه ١٤٠٠ به عدد ٣٥, ٩ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٥.٩ درصد بیشتر از دی ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

این در حالی است که در دولت دوازدهم، رکورد تورم نقطه‌ای کشور چند بار شکسته شد و به بالای ۵۰ درصد هم رسیده بود که نشانه شدت گرانی‌ها در آن دولت بود.

تداوم روند کنترل تورم با توقف چاپ پول/ کاهش یک درصدی نرخ تورم در دی‌ماه ۱۴۰۰

نرخ تورم نقطه‌ای دی‌ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٠, ٧ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ١, ١ واحد درصدی به ٤٢.٦ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٦ واحد درصدی به ٣٢.٤ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣٥, ٨ درصد هست که نسبت به ماه قبل ٠, ٨ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٦, ٥ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠, ٣ واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل هست. نرخ تورم ماهانه دی ١٤٠٠ به ٢, ٤ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٧ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٧ درصد و ٢.٧ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢, ٥ درصد هست که نسبت به ماه قبل ٠.٩ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١.٩ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن هست. نرخ تورم سالانه دی‌ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤٢, ٤ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١, ٠ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤١, ٨ درصد و ٤٥.٨ درصد هست که برای خانوارهای شهری ٠, ٩ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «دخانیات»، گروه «نان و غلات» (انواع برنج ایرانی) و گروه «ادویه و چاشنی» (زعفران، رب گوجه فرنگی) هست. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، اجاره‌بهای واحد مسکونی، گروه «هتل و رستوران» (هزینه اقامت در هتل و مسافرخانه) و گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین در ماه جاری گروه «انواع گوشت» (گوشت مرغ) و متوسط قیمت یک کیلووات برق مصرفی خانوار نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی‌ماه ١٤٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤١, ٦ درصد برای دهک نهم تا ٤٥.٢ درصد برای دهک اول است.

منبع: ایرنا

کد خبر 550291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.