طرح عدالت و تعالی نظام سلامت رونمایی شد

در آئین اختتامیه اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور در مشهد مقدس و با حضور وزیر بهداشت، طرح عدالت و تعالی نظام سلامت رونمایی شد.

به گزارش ایمنا به نقل از وبدا، بهرام عین‌اللهی در این مراسم اظهار کرد: در این مکان مقدس در جوار بارگاه نورانی امام هشتم و ایام بسیار فرخنده ولادت حضرت زهرا (س) و با حضور رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور، طرح عدالت و تعالی نظام سلامت که نتیجه فعالیت دانشمندان، اساتید و صاحب نظران حوزه سلامت است را رونمایی و آغاز این طرح ملی را در این مکان مقدس و زمان فرخنده، آغاز می‌کنیم.

وی افزود: هدف عمده ما از اجرای این طرح، ارتقای کمی و کیفی عادلانه شاخص‌های سلامت و آموزش پزشکی است. راهبردها و برنامه‌های این طرح را به صورت مبسوط و در قالب یک کتاب در اختیار رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور قرار خواهیم داد و امیدواریم که با اجرای این طرح، بتوانیم شاهد عدالت و تعالی نظام سلامت باشیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: مهمترین مساله در این طرح تقویت، بازسازی و گسترش نظام شبکه بهداشت و درمان کشور است که مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیر خود بر تقویت و گسترش شبکه بهداشت و درمان، تاکید داشتند.

عین‌اللهی یادآور شد: دسترسی عادلانه همه آحاد جامعه به خدمات سلامت، عدالت آموزشی، درمانی و پژوهشی، توزیع متوازن و عادلانه نیروی انسانی، تقویت و همه گیری و پوشش حداکثری بیمه پایه سلامت، تقویت و ارتقای کمی و کیفی پژوهش‌های کاربردی و تأمین منابع پایدار در بخش سلامت از مهمترین ویژگی‌های طرح عدالت و تعالی نظام سلامت است.

به گفته وی، اصلاح و مهندسی ساختار وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی برای پاسخگویی مؤثر به نیازهای جامعه، اجتماعی کردن سلامت با تقویت نقش مردم و همکاری تمامی نهادها و سازمان‌های دخیل در سلامت، استفاده حداکثری از ظرفیت خیّرین سلامت، حرکت به سمت خودکفایی کشور در تأمین دارو، واکسن، ملزومات و تجهیزات پزشکی، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، تقویت، بازسازی و نوسازی اورژانس پیش بیمارستانی، افزایش بهره‌وری خدمات در نظام سلامت، تغییر رویکرد نظام سلامت از درمان محوری به پیشگیری محوری، هوشمندسازی و یکپارچه سازی نظام ارائه خدمات سلامت، ارتقای سواد سلامت جامعه در راستای افزایش خودمراقبتی فعال، اصلاح سبک زندگی، محرومیت زدایی، اجرای پزشک خانواده، مبارزه با فساد و تعارض منافع در نظام سلامت و کاهش خدمات کاذب و القایی در نظام سلامت از دیگر رئوس این طرح است.

وزیر بهداشت همچنین در حاشیه این مراسم گفت: در ابتدای کار به دلیل مساله فوری و اورژانسی مقابله کرونا، بیشترین توان و انرژی مان را برای کنترل این بیماری به کار گرفتیم که با لطف خدا و همکاران ما تا حد زیادی موفق بوده‌ایم.

عین‌اللهی یادآور شد: برای تأمین سلامت مردم، لازم است رویکرد سلامت، بهداشت و پیشگیری محور به جای درمان محوری حاکم باشد. بنابراین شبکه بهداشت و درمان کشور که با مشکلاتی روبرو بوده‌اند، بازسازی و تقویت می‌شود و امیدواریم که از نظر نیروی انسانی و فضای فیزیکی، شاهد توسعه و تقویت نظام شبکه بهداشت کشور باشیم.

وی افزود: توجه ویژه به طب ایرانی، یکی از ارکان مهم طرح عدالت و تعالی نظام سلامت است چراکه باید به داشته‌ها بیشتر توجه کنیم. طب ایرانی دارای قدمت تاریخی است اما متأسفانه در دوران قبل از انقلاب، از بین رفت و در برخی کشورها از جمله هند از طب ایرانی بهره می‌برند؛ اما بنا داریم که طب ایرانی را به صورت کاربردی، عملیاتی و علمی در کشور گسترش دهیم. طب ایرانی در پیشگیری از خیلی بیماری‌ها و اصلاح سبک زندگی، نیز بسیار مؤثر است. یکی از رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی را که منصوب کرده‌ایم، متخصص طب ایرانی است تا نشان دهیم به این حوزه، توجه داریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: برخی تصور می‌کنند که نظارت و بازرسی باید به شکل حضور یک بازرس باشد در حالی که نظارت امروزه با سیستم‌های پیشرفته و تکنولوژی‌های جدید انجام می‌شود. برای بازرسی و نظارت از امکانات پیشرفته استفاده خواهیم کرد تا اجازه سوءاستفاده و فساد را به افراد ندهیم و یکی از نکات مهم طرح عدالت و تعالی نظام سلامت، پیشگیری و مبارزه با فساد از جمله در امضاهای طلایی است.

دکتر عین اللهی خاطرنشان کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا در صورت لزوم، مصوباتی را در مورد محدودیت‌ها خواهد داشت. وزارت بهداشت آخرین وضعیت بیماری، شیوع اُمیکرون و پیشنهادات کارشناسی را در جلسات ستاد ملی مطرح می‌کند و بعد از آن تصمیم گیری می‌شود؛ اما اجرای محدودیت‌های هوشمند حتماً باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: توصیه ما به مردم این است که حتماً در اسرع وقت، نوبت سوم واکسن را تزریق کنند چون می‌تواند از ابتلاء و شیوع بیشتر اُمیکرون در جامعه پیشگیری کند. همچنین تشدید رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری باید مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 550287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.